1. Ana Sayfa
 2. Alışveriş

B Segmenti Araç Tavsiyeleri – Karşılaştırmaları

B Segmenti Araç Tavsiyeleri – Karşılaştırmaları
B Segmenti Araç Önerileri
0

Binek araba modelleri hacimlerine göre A, B, C, D, E, vs gibi harflerle ifade edilerek sınıflandırılır. Genel olarak bu sınıflandırmalarda A sınıfı Kia Picanto gibi minik şehir aracı, B sınıfı Ford Fiesta gibi küçük şehir aracı, C sınıfı Ford Focus gibi orta boy aile, D sınıfı Ford Mondeo gibi araçlar büyük boy aile arabası olarak nitelendirilir. B segmenti araçlar günümüzdeki araç fiyatları göz önüne alındığında en uygun seçenek olarak değerlendirmektedir.

E sınıfı ise BMW 5 makam aracı, F sınıfı da BMW 7 gibi lüks araçtır. S sınıfı Porsche gibi spor araç grubudur. Audi, BMW, Mercedes gibi vb. araçlar ise resmi olmayan bir sınıflandırma grubu olan Premium B, C, D şeklinde isimlendirilir. En çok beğenilen B segmenti araç tavsiyesi istenildiğinde bu alanda verilecek isim birden fazladır. Çünkü şehir hayatı yaşayanların ve ufak ailesi olanlara göre uygun olan birçok araç üretilmiştir.

B Sınıfı Araç Tavsiyeleri

Dünya genelindeki nüfusun %30’uda B sınıfı araçları tercih etmektedir. Türkiye genelinde ise en çok satılan ve en iyi B segmenti araç modellerinin başında Renault Symbol ve Ford Fiesta gelmektedir. Sonrasında Hyundai Accent Era, Opel Corsa ve Volkswagen Polo’dur. Tabi devamında birçok araç markası ve modeli vardır ama Türk insanı genelde denenmişi deneyerek ilerlediği için diğerlerinin durumu hakkında fikir sahibi olmamıştır.

En İyi B Segmenti Araç

Hacmi ve atikliği nedeni ile şehir trafiklerinin afacanı olarak nitelendirilen B segmenti araçlarında hem SUV hem de normal özelliklerin yer alması bu araçların daha çok sevilmesine ve satılmasında neden olmaktadır.

En iyi B segmenti araçlardan bazıları ve kısa özetlerinde Toyota Yaris’den bahsedelim. Toyota Yaris klasik Japon arabasıdır. Baştan aşağı birçok özelliği yenilenmiştir. Ancak en iyi özelliği benzinli araç olmasına rağmen başarılı bir tüketim değerine sahiptir. İç yaşam alanı ve teknolojik donanımları ile çok kullanışlı bir modeldir.

Kia Rio Kore üretimi bir araçtır. Bu araçta baştan aşağı yenilenerek üretilmiştir. İç mekan alanının konforu ve kullanım kolaylığı ile çok beğenilmektedir. En büyük kusuru ise fiyatının yükseklerde seyir ediyor olmasıdır.

Honda Jazz 2018 yılında makyajlanıp 3. jenarasyon olarak satışa sunuldu. Honda Japon markasıdır. Ancak üretimi hem Japonya’da hem de İngiltere’de yapılmaktadır. Yenilenen değişimlerden sonra sevilen başarılı bir araç olmuştur. İç donamı özelliklerinin birçoğu C segment araçlarda bile bulunmamaktadır. Şehir içi trafiği için oldukça ideal bir seçimdir.

Wolksvagen Polo bir alman markasıdır. Alman markalarının dayanıklılığı en çok bilinen özelliğidir. Özellikle Türkiye’de alım satım yaparken değer kaybetmeyen bir model olan Polo araç geçişi yapmayı düşünenlerin tercihidir. Ancak şehir içinde kullanımı ve iç donanım özellikleri açısından başarılı bir tasarımdır.

Ford Fiesta Türkiye’de en çok tercih edilen modeldir. Bu durumu görsel tasarımı daha çok etkilemektedir. Hem fiyat olarak uygun olması hem de B segmenti en az yakan araç olması diğerlerinin önüne geçmesinde büyük etkendir.

 

thumbnail
Önerilen Yazı
İcradan Araba Almak Mantıklı Mı? Caiz Mi?

 

B Segmenti En Az Yakan Araç : Yakıt Tüketimi Karşılaştırma

B segmenti araçların içinde en az yakan araçların marka ve modelleri ile birlikte yaktıkları yakıt miktarları aşağıda belirtilmiştir.

 • Volkswagen Polo 1.2 Bluemotion TDI – 3.4 lt/100 km.
 • Opel Corsa 1.3 EcoFlex CDTi – 3.6 lt/100 km.
 • Seat Ibiza 1.4 TDI – 3.8 lt/100 km.
 • Volkswagen Polo 1.2 DSG – 3.8 lt/100 km.
 • Toyota Yaris 1.4 D4-D M/M – 4.2 lt/100 km.
 • Renault Clio HB 1.5 dCi – 4.4 lt/100 km.
 • Hyundai Accent Blue, 4.4 lt/100 km .
 • Renault Symbol 1.5 dCi – 4.5 lt/100 km.

B Segmenti Araç Bagaj Hacimleri

Genel olarak kullanılan ve çoğunluğun talep ettiği araba sınıfı B sınıfı otomobillerdir. Bunların arasındaki B segmenti araç bagaj hacimleri yüksek olanlar en çok tercih edilenlerdir. Bazı araçlar ve bagaj hacimleri aşağıda yer almaktadır.

 • Toyota Yarıs Bagaj Hacmi 286 Lt
 • Renault Clıo Symbol Bagaj Hacmi 510 lt
 • Opel Corsa 1.2 70 HP Essentia 285 lt.
 • Renault Symbol 1.5 dCi 90 BG Joy 510 lt.
 • Volkswagen Polo 1.0 TSI 95 PS Comfortline 351 lt.
 • Volkswagen Polo 1.0 80 Trendline PS 351 lt.
 • Ford Fiesta 1.5 TDCi 85 PS Trend 292 lt

 

Karşılaştırma : B Segmenti En Ucuz Otomobiller

Sıfır fiyatları göz önüne alındığında B sınıfı en ucuz otomobiller ve karşılaştırmaları aşağıdaki gibidir:

B Segmenti Araç Karşılaştırma
B Segmenti Araç Karşılaştırma

Yazar Hakkında

Yorum Yap