1. Ana Sayfa
  2. Alışveriş

İcradan Ev Alınır Mı ? Nasıl Alınır? Caiz Mi ?

İcradan ev alınır mı ? Nasıl Alınır ? İcradan ev almak caiz midir? İhaleye Nasıl Katılırım?

İcradan Ev Alınır Mı ? Nasıl Alınır? Caiz Mi ?
İcradan Ev Almak, Alınır Mı, Mantıklı Mı, Caiz Mi
0

İcradan ev almanın eskiye kıyasla artık çok daha kolay olduğunu ifade etmek gerekir. İcradan ev nasıl alınır diye düşünenlere icra daireleri tarafından satışa çıkarılan evlere internet üzerinden ulaşmanın mümkün olduğunu söyleyelim. Esatis.uyap.gov.tr adresine gidilerek satışa çıkarılan tüm evler hakkında bilgi almak mümkündür. Söz konusu adreste evin fotoğrafı, evin içerisinde bulunan mutfak, banyo ve laminant malzemelerinin özellikleri yer almaktadır. Buna ek olarak, evin sosyal konumuna dair bilgiler sunulmaktadır. Evin toplu ulaşıma, alışveriş merkezlerine, okullara yakın olup olmadığına dair bilgi verilmektedir. İcralık evlerin özelliklerini görmek isteyenlerin UYAP sistemine ücretsiz olarak üye olması gerekir.

İcradan Ev Almak Mantıklı Mı?

Türkiye’de ev sahibi olmanın oldukça zor olduğunu ifade etmek gerekir. Çünkü, gayrimenkul fiyatları, bir hayli yüksektir. Bu yüzden, ancak konut kredisi alarak ev satın almak mümkün olmaktadır. Ancak, icraya düşen evlerin normal değerleri üzerinden ortalama yüzde kırk gibi bir indirimle satılması söz konusudur. Örneğin, 500 bin TL değerinde bir evin icra dairesinde 300 bin TL’ye satılması mümkün olmaktadır. Bu bağlamda, icradan ev almak mantıklı mı sorusuna kesinlikle evet cevabını vermek gerekir. Şansınız yaver giderse çok uygun fiyata ev sahibi olabilirsiniz.

İcra ihalesine katılmak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Buna ek olarak, satın alınacak konutun %20’sinin teminat bedeli olarak icra dairesinin hesabına yatırılma şartı bulunmaktadır. Ancak, satış ihalesi sonucunda evi satın alamayan kişilere teminat bedeli eksiksiz olarak geri verilmektedir. İhaleyi kazananlar ise söz konusu teminat bedelinin üzerini tamamlayarak evin tapu işlemlerini gerçekleştirmeye hak kazanırlar.

İcradan ev alınır mı diye düşünenlere bu yöntemi tavsiye etmek gereklidir. Bunun dışında, icralık olmuş bir evi satın almak isteyenlere bankaların kredi vermesi pek mümkün değildir. Çünkü, tüketici, ev satış ihalesini kazansa bile ihalenin feshi sözleşmesinin açılma riski bulunmaktadır. Buna ek olarak, ihaleye katılan kişinin verdiği teklifin tamamını nakit olarak bulundurma zorunluluğu vardır. İcradan ev almak isteyenlerin icra dairesinin hazırlamış olduğu şartnameyi iyi okuması ve anlaması gerekir. Bilhassa hisseli konut olup olmadığı ve şerh bulunup bulunmadığı konularında emin olunmalıdır. İhale sonucunda evi satın almaya hak kazananların sonraki on gün içerisinde evin ihale değerinin tamamını yatırması gerekmektedir. Bu noktada, KDV miktarının alan kişi tarafından ödenmesi söz konusu olmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
İcradan Araba Almak Mantıklı Mı? Caiz Mi?

İcradan Ev Almak Caiz Mi?

İcradan ev almak caiz mi diye düşünenlere dini açıdan bu konuda hiçbir sıkıntının olmadığını belirtmek gerekir. İcra daireleri tarafından sattırılan malların borca karşılık olduğu bilinmektedir. İcra dairesi tarafından yapılan satışlarda mal sahibinin herhangi bir yetkisi kalmamıştır. Tasarruf yetkisi tamamen icra dairesine geçmiştir. İcra dairesinin de kendi rızasıyla evi sattığı düşünüldüğünde dini açıdan hiçbir sorun bulunmaz. Hz. Muhammed’in borcunu ödemeyen kişilere haciz koydurup mallarını sattırması ve karşılığında alacaklılara ödeme yaptırması; bu konudaki en büyük dayanaktır.

İcradan Ev Nasıl Alınır?

esatis.uyap.gov.tr sitesine girdikten sonra sol taraftan kategorisel arama kısmından kategori,alt kategori ve il kısımlarını seçerek icradan satılan evleri görebilirsiniz.

UYAP İcralık Ev Arama
UYAP İcralık Ev Arama

Arama sonuçlarında çıkan ilanların detay kısmına tıklayarak evin detaylarını görüntüleyebilirsiniz.

Daha sonra almak istediğiniz ev için ihaleye katılmanız gerekiyor. 18 yaşını doldurmuş herkes ihaleye katılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ihaleye teklif verebilmeniz için ilanda belirtilen teminat miktarını yatırmanız gerekmektedir. Teminat miktarını yatırdıktan sonra ihale başlangıç bedeline ve verilen diğer tekliflere göre teklifinizi yapabilirsiniz. Teminat miktarı yaklaşık evin muhammen bedelinin %20’si kadar oluyor.

İhale sonucunda evi satın alamazsanız teminatınız hiçbir kesintiye uğramadan size iade edilir. İhaleyi kazanırsanız teminat dışında kalan parayı yatırarak evin tapu işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Aşağıda UYAP örnek icradan satılan bir evin ihale ekranı gösterilmiştir.

UYAP İcralık Ev Nasıl Alınır
UYAP Örnek Ev İhale Ekranı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir diğer önemli nokta ise bankalar genelde icradan alınan evler için kredi vermek istemiyor.Çünkü ihale kazanılsa bile ihalenin feshi davası açılabilir diye düşünüyorlar.

İhalelere katılmak için icra dairesine gitmeniz gerekmemektedir. UYAP sistemi üzerinden ihalenin tüm süreçlerine katılabilirsiniz. Hatta otomatik tekliflendirme bile yapabilirsiniz.

UYAP İcra İhalesini Kazandıktan Sonraki Süreç

İhale kazanıldıktan sonra 10 gün içerisinde evin ihale bedelinin yatırılması gerekmektedir. İhale bedeline ilave olarak 150 metrekareye kadar olan evlerde %1, 150 metrekare üzerindeki evlerde ise %18 KDV’nin ihaleyi kazanan kişi tarafından ödenmesi gerekmektedir. Tüm ödemeler tamamlandıktan sonra icra dairesi tapu dairesine tescil işlemleri için bilgilendirme yapar ve tapu ihaleyi kazanan şahsa verilir. Ayrıca tapu masraflarını da ihaleyi kazanan kişinin ödemesi gerekmektedir.

Yukarıdaki bilgilere ilave olarak icradan alınan evlerin ticaret faaliyetlerine konu olmaması için icradan alınan evin 3 yıl içerisinde satılması durumunda gelir vergisi ödemek durumundadır. 3 yıl sonrası satışlarda ise böyle bir vergi bulunmamaktadır.

Sonuç olarak; İhaleleri düzenli takip etmeniz ve evin tapu durumunu iyice inceledikten sonra (ortaklı mı, şerh var mı gibi konularda) düzgün bir evi çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap