1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatım : Öncesi ve Sonrası

Ameliyat olmadan önce hayat kalitemi düşüren,uyku düzenimi bozan, çabuk yorulmama neden olan burun kemiği eğriliği derdinden ameliyatla kurtulma sürecim. Ameliyattan memnun kaldı mı, pişman mıyım?

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatım : Öncesi ve Sonrası
Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı
1

Ameliyat olmadan önce hayat kalitemi düşüren,uyku düzenimi bozan, vücudumun çabuk yorulmasına, kalp ritmimin bozulmasına neden olan burun kemiği eğriliği ameliyatını, ameliyat olan birinden yorumlarını, tavsiyelerini dinleyin diye anlattığım tecrübe yazım. Ameliyattan memnun kaldı mı, pişman mıyım?

Burun kemiği eğrili bir diğer adıyla burun deviasyonu burnun tam ortasında bulunan kemiği sağ yada sola kayarak burun deliklerini tıkaması ve rahat nefes alışı önlemesi durumudur. Bu durum genellikle kişide baş ağrısı, uyku düzeninin bozulması, çabuk yorulma, geniz akıntısı gibi şikayetlere yol açar. Ayrıca özellikle kış aylarında farenjit gibi hastalıklara daha kolay yakalanmasına neden olur. 

Burun Kemiği Eğriliği Nedir?

Burun kemiği eğriliğini en kolay şekilde aşağıdaki fotoğrafla açıklayabilirim:

Burun Kemiği Eğriliği Nedir
Burun Kemiği Eğriliği

Bu eğrilik bazen dışarıdan belli olmayabilir. Bende de dışarıdan belli olmuyordu. Ancak dışarıdan görünmese de aslında kemikte bir eğrilik var bu burnun bir kısmını tıkıyor.

Nefes almak zorlaşıyor, nefes alırken vücudunuza aldığınız oksijen miktarı azalıyor. Sonuç : baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk vs.

 

Doğal Çözüm Var Mı? Ameliyat Şart Mı ?

Arkadaşlar maalesef doğal çözümler ancak geçici çözüm sağlayabiliyor. Çünkü doğal yöntemlerle burnunuzu ancak geçici olarak açabilirsiniz.

Kemiği şeklini değiştiremezsiniz. Sonuç olarak o kemik yine burnun bir kısmını tıkayacak ve nefes alışverişiniz tekrar zorlaşacak.

Özellikle kış aylarında hastalandığınız zaman burun etiniz şişer ve tıkanıklık artar. Sadece bu tıkanıklığın miktarını doğal yöntemlerle azaltabilirsiniz.

Bir de burun kanallarını genişletmek için burun bantları var. Bunlarda ancak geçici çözüm sağlar.

Kesin çözüm için ameliyat şart. Ameliyatta bu eğri olan, delikleri tıkayan kısmı kırıp burnun şeklini bozmayacak şekilde düzeltiyorlar. Bu ameliyatla beraber burun estetiği ameliyatını da beraber yapabiliyorlar. Ancak ben tercih etmedim.

Ayrıca ilave olarak ameliyatı genelde kemiklerin büyümesinin durması için 18 yaşından sonra yapıyorlar.

 

Ameliyat Ücretleri Ne Kadar? Devlet Hastanesi SGK Karşılıyor Mu?

Eğer ameliyatı sadece tıbbi bir sorunu çözmek için olacaksanız SGK karşılıyor. Devlet hastanelerinde ücretsiz olarak ameliyat olabilirsiniz. Bunun için doktorunuzun bu ameliyatın gerekli olduğunu belirtmesi gerekiyor.

Ancak eğer sadece estetik amaçlı ameliyat olacaksanız SGK karşılamaz.

Özetle eğer sağlık sorununu çözmek için olacaksanız karşılar, estetik amaçlı olacaksanız karşılamaz.

Bildiğim kadarı ile sadece estetik amaçlı ameliyat olacaksanız devlet hastanelerinde fiyatlar 2000-4000 TL aralığında. Özel hastanelerde ise fiyatlar 5000-15.000 TL arasında.

Özel hastanelerde burun kemiği eğriliği ameliyatı fiyatları 5000 TL‘den başlıyor. Yapılacak işleme göre fiyat artıyor.

 

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyat Sürecim

Şimdi de sizlere hayatımı nasıl etkilediği, ameliyat olmaya nasıl karar verdiğim, ameliyat ve ameliyattan sonraki sürecim ve memnun kaldım mı şeklinde tecrübelerimi aktaracağım.

Kemik Eğriliğim Nasıl Başladı?

Annem, bana hamileyken babamın bir anlık dikkatsizliğinden dolayı trafik kazası yaşamış.

Arka koltukta oturan annem, araç kaza yapınca bedenen havaya kalkmış ve geri yerine oturmuş. Bu hamle de sert gerçekleşince, ben de anne rahminde darbe almışım.

Annem, kazadan hemen sonra babamla beraber doktora gitmişler ve durumuma baktırmak istemişler.

Doktor, pek önemli bir şey olmadığını söylemiş fakat darbe alabilmiş olmamın da ihtimalini yüksek tutmuş. Anlayacağınız arkadaşlar, darbeyi burundan yemişiz.

Sorunsuz bir şekilde dünyaya geldikten sonra annem ben bebekken burnumu temizlemiş.

Burnumu temizlerken çatal iğne arkasının burnuma fazla giremediğini fark etmiş ve beni tekrar doktora götürmek zorunda kalmışlar. Doktorun dediğine göre burnumda anadan doğma kemik eğriliği varmış. Bu durum 18 yaşına kadar problem çıkarmayacakmış ve reşit yaştan sonra ameliyat olabilecekmişim.

Ameliyat Öncesi Burun Kemiği Eğriliği Hayatımı  Nasıl Etkiliyordu?

Bunu annem bana 3 sene önce anlattı.

Bir gün rahat nefes alamadığımı ve sürekli ağzım açık şekilde uyuduğumu fark ettim ve anneme durumu anlattım. O da bana tüm olayı anlattı ve burun deliğimin birinin tamamen kapalı olduğundan bahsetti.

Aynı zamanda ameliyat olmazsam koşularda, yürüyüşlerde ve uykularda asla rahat edemeyecektim. Bu durum kalbime de büyük rahatsızlık vermeye başlamıştı.

Uykudan uyandığımda kalbimdeki ağrıyla uyanıyor, fazla hızlı yürüyünce kalbimin ağrısı nedeniyle yavaşlamak zorunda kalıyordum.

Ayıca sürekli baş ağrısı çekiyordum.

Artık radikal bir karar almam gerekiyordu ve yıllardan beri korktuğum ameliyat masasına uzanacaktım.

Arkadaşlar şunu unutmayın, ameliyat olacağınız zaman mutlaka doktorunuzu iyi seçin. Ben, ameliyat olmadan önce hem hastane araştırması, hem doktor araştırması hem de doktorun daha önce ameliyat ettiği insanların araştırmasını yaptım.

Ameliyat olan insanlarla görüştüm ve doktordan memnun kaldıklarını öğrendiğimde, ben de hemen ameliyat için gün aldım. Rastgele bir doktora ameliyat olmak sizde kalıcı hasarlar bırakabiliyor.

Ameliyat Sürecim

Artık ameliyat günü yaklaşmaya başlamıştı. Her gün daha da geriliyor, daha da korkuyordum. Hatta bu korkularım rüyama bile girmeye başlamıştı.

Bir ara kalp ağrısı çekmeye razı olduğumu ve ameliyat olmak istemediğimi de söyledim fakat bu kararın yanlış olduğunu düşünerek ameliyat gününü beklemeye başladım. Ameliyatıma bir gece kala, uyku tutmuyordu beni.

Sabah oldu, gram uyku uyumamış bir şekilde hastaneye doğru yola çıktık. Önce birkaç evrak imzalatıldı, daha sonra doktor burnumda düzeltme yapılıp yapılmayacağını sordu. Bende, güzel bir düzeltme yapılacaksa yapılmasını istediğimi söyledim.

Çünkü burnum gerçekten de kemik haricinde bile aşırı kabaydı. Estetiği de arada kaynatırım diye düşünmüştüm.

Ameliyat zamanı geldiğinde beni bir sedyeye yatırdılar. Kolumdan bir serum bağlandı ve ameliyat kıyafetleri giydirildi. Sonra doktor, ailemle görüştükten sonra beni büyük bir yere götürdü.

Burası ameliyathaneydi ve birçok bölmesi vardı. Ameliyat olan insanları, ameliyata girmek üzere bekleyen insanları orada görebiliyordum.

Yaklaşık yarım saat boyunca kolumdaki serumla bekletildikten sonra doktor yanıma geldi ve beni artık ameliyata alacağını söyledi. İşte tam da o sırada haddinden fazla gerilmiştim arkadaşlar.

Doktorlar sedyemden tuttu ve beni bir bölmeye götürdüler. Yaklaşık üç hemşire, iki doktor ve tepemde kocaman spot ışıkları vardı. Doktorlar ve hemşireler kendi aralarında konuştuktan sonra, doktorun birisi tepemde durdu ve bana sorular sormaya başladı.

Bu sorular gayet normaldi. Yaşımı, okuduğum okulu ve hayattan çeşitli sorular yönelttiler. Bunun bir sakinleştirme politikası olduğunu anlamıştım. Ben sorulara tek tek cevap verirken hemşirenin, serumun içerisine bir şey enjekte ettiğini gördüm.

O ilacın ne olduğunu sorduğumda, doktor 10’dan geriye saymamı istedi. Saymaya başladım ve 7’ye geldikten sonra bayılmışım ki, o andan sonra hiçbir şeyi hatırlayamadım.

Ameliyatım yaklaşık 1,5-2 saat sürmüş.

Ameliyat Sonrası

Ameliyatım olmuş, beni odaya almışlardı. Daha önceki araştırmalarıma göre beni burada sadece bir gece misafir edeceklerdi.

Gerçekten öyle de oldu. Uyandıktan sonra bayılmanın etkisiyle insanlara küfürler etmişim, abuk subuk konuşmuşum. Bunu videoya çekerek, bilincim yerine geldiğinde izlettiler. Gerçekten şok oldum. Bu ben miydim?

Biraz daha kendime geldikten sonra üzerimden kamyon geçmiş gibi hissetmeye başladım. Hemşire belli aralıkla gelip seruma ağrı kesici ilave edip gidiyordu. Burnum çok tuhaftı ve uyuşuklu bir ağrı içerisindeydi. Doğal olarak yüzümde morarma ve şişlik vardı.

Kısa zaman sonra doktor yanıma geldi ve bana nasıl hissettiğimi sordu. Hislerimi açıkladım ve gayet normal buldu.

Bir gün sonra hastaneden ayrılırken doktoruma teşekkür ettim ve evime doğru gitmeye başladım. Ameliyattan sonra dünyam değişti diyebilirim.

Hem burnum düzeltildi, hem kemikler alındı, hem de rahat bir nefes alışverişine sahip oldum. Artık kalp ağrılarım ve yerli yersiz tıkanmalarım son bulmuştu.

Ameliyattan sonra 1 hafta burnuma yerleştirilen tamponla gezdim. Daha sonra hastaneye gittiğimde tamponları çekerek aldılar ve orada biraz fazla acı duymuştum.

Bu 1 haftalık süreçte normal şekilde banyo yapabiliyordum sadece çok sıcak su ile banyo yapmamaya özen gösterdim.

Acı durumu, sigara tüketen insanlarda daha çok olabiliyormuş.

Bütün işlemleri bitti ve rutin hayatıma devam etmeye başladım. Burnum ve göz altım yaklaşık 1 ay şişlik / ödem oldu. Şişlik de öyle abartılacak bir durumda değildi.

Ameliyat Olacaklara Tavsiyelerim / Yorumum

Eğer siz de burun ameliyatına girecekseniz, korkularınızı bir kenara bırakmalısınız. Kafanızın rahat olması için hastaneyi, doktoru ve operasyon zamanını iyi seçmelisiniz.

Özellikle estetik ameliyatta yaptıracaksanız doktorunuzu iyi araştırın referanslarını isteyin.

Öğrenci iseniz sınav zamanı vs. ye denk getirmeyin. Çünkü 1 hafta-10 gün dinlenmeniz gerekebilir.

Burnunuzun ameliyattan önce ve sonra fotoğraflarını çekin karşılaştırın.

Ve sonra olarak: Hayat kalitenizi artırmak, daha sağlıklı olmak istiyorsanız tavsiyem korkmayın ve kesinlikle bu ameliyatı olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Kardeşim sende ki bütün sorunlar neredeyse bende de var. Ben kendi durumumu bilmiyorum ama sorunlar gerçekten beni olumsuz etkiliyor. Hastane ve doktor adı verirsen sana gerçekten minnettar olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir