1. Ana Sayfa
  2. Alışveriş

Gümrükten Araba Almak: Alınır Mı? Nasıl Alınır?

Gümrükten Araba Almak: Alınır Mı? Nasıl Alınır?
Gümrükten Araba Almak,gümrükten araç alınır mı
0

Gümrükten araç alınır mı? sorusuna evet cevabını vermek mümkündür. Gümrükten araba almanın eskisi kadar avantajlı olmadığını söylemek söz konusudur. Aslına bakıldığında, gümrükten araba almak  yurt içi pazardan araba almak kadar kolay değildir.

Ancak, bazı kişiler için gümrükten araba almanın daha cazip olduğunu söylemek mümkündür. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı; günümüzde Ekonomi Bakanlığı ile birleşerek Ticaret Bakanlığı olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Bu bakanlık içerisinde yer alan Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerinin görevleri arasında yurda kaçak yollarla giren otomobilleri ve bunun yanı sıra terk edilen yabancı plakalı araçları teslim almak bulunur. Bu araçlardan bir kısmının terk edilmek suretiyle bölge müdürlüklerinin himayesine girmesi mümkün olmaktadır.

Sonuç olarak, söz konusu araçlar, mahkeme kararıyla veya müdürlüklerde alınan kararlardan sonra tasfiyelik hale getirilmektedir.

Gümrükten Araba Nasıl Alınır?

Gümrükten araba nasıl alınır diyenlerin gümrük müdürlükleri tarafından düzenlenen satış ihalesini takip etmesi gerekmektedir. Yukarıda anlatılan sebeplerden dolayı tasfiyelik hale getirilen araçların tespit ve tahakkuk belgeleriyle beraber açık teklif ihale usulüne göre satışa çıkarılması mümkün olmaktadır. Söz konusu araçların değerlerini ise gümrük müdürlüklerinde çalışan muayene memurları belirlemektedir. Araçların değerleri belirlenirken araçların hasar oranları, kasko değerleri, kaç kilometrede oldukları ve diğer unsurlar dikkate alınmaktadır. Söz konusu araçların satış işlemleri ise bölge müdürlükleri içerisinde bulunan Tasfiye İşletme Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.

Gümrükten araç ihalesi; gümrük depolarında bulunan arabaların satışa çıkarılması sonucunda gerçekleşmektedir. Araç ihaleleriyle ilgili tüm detaylara T.C. Ticaret Bakanlığı’nın E-İhale uygulaması üzerinden ulaşmak mümkün olmaktadır. E-İhale uygulaması sayesinde sahip olunmak istenilen araca dair tüm bilgilere ulaşmak söz konusudur.

Satın alınmak istenilen aracın tüm özellikleri, hasar kaydı olup olmadığı, fotoğrafları ve diğer özellikleri; sisteme yansıtılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, aracın hangi gümrük müdürlüğünün deposunda olduğu, ihale şartları, ihale için belirlenen en düşük teklif tutarı ve ihaleye katılmak için gereken teminat miktarı söz konusu uygulamanın içerisinde sunulmaktadır. Gümrükten araç ihalesine 18 yaşını dolduran her T.C vatandaşının katılması mümkündür.

Gümrükten araba satış fiyatları; aracın özelliklerine göre değişmektedir. Ancak, araçların orijinal ve Avrupa üretimli olmasının yanı sıra aracın teknik özelliklerinin kaliteyi yansıtmasından dolayı gümrükten araç almak mantıklıdır. Bunun yanı sıra, aracın ciddi hasarlarının olması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda, gümrükten araç satın alan kişinin ciddi maliyetlerin altına girmesi mümkün olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Gümrükten Eşya – Mal Almak : Nereden, Nasıl Alınır?

Gümrükten Araba Almanın Ek Masrafları

Buna ek olarak, gümrükten araba satın almak isteyenlerin aracın satışa esas bedeli üzerinden %10’luk kısmını teminat olarak yatırması gerekmektedir. Bu tutar yatırılmadığı takdirde ihaleye katılmak mümkün olmaz. İhalelerin açık teklif usulüyle yapıldığını belirtmek gerekir. İhalede verilen en yüksek tekliflerin akıllı telefonlar üzerinden görüntülenmesi ve buna uygun teklif verilmesi mümkün olmaktadır. İhalelerin başlangıç tutarı; satışa esas bedelin 3/4’ü olarak belirlenmektedir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap