1. Anasayfa
  2. Alışveriş

Aliexpress’ten Alışveriş Yapmak – Aliexpress Güvenli Mi?

Uygun fiyat ve ürün çeşitliliği sunan Aliexpress güvenli midir ? Alışveriş yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir, vergi ödenir mi sorularına cevap bulacağınız tecrübe yazısı.

Aliexpress’ten Alışveriş Yapmak – Aliexpress Güvenli Mi?
Aliexpress Alışveriş Yapmak
1

İnternetten alışverişin ilerlemesiyle artık rekabet sadece yurt içi pazarda değil yurt dışı pazarla da var. Aliexpress’te aslında yurt dışı pazarda yer alan ancak internet sayesinde global bir alışveriş merkezi haline gelen bir alışveriş sitesi.

Ülkemizde de Aliexpress’ten alışveriş yapmak bir hayli popüler hale geldi. Uygun fiyatları ve ürün çeşitliliği nedeniyle özellikle teknolojik aletler konusunda çok güzel bir alternatif sunuyor. Üstelik birçok üründe kargonun ücretsiz olması Aliexpress’ten alışveriş yapmanın cazibesini iyice artıyor.

Eğer Aliexpress’ten ilk kez alışveriş yapacaksanız size rehber olması açısından, alışveriş yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini güzel bir şekilde özetleyen aşağıdaki alışveriş tecrübesi paylaşımını okumanızı tavsiye ederiz:

 

Aliexpress’ten Alışveriş Tecrübelerim

 

Aliexpress Nedir ve Aliexpress’ten Alışveriş Yapmak

Aliexpress ile ilgili tecrübelerimi anlatmadan önce buraya neden yöneldiğimi aktarmak istiyorum. Türkiye’de yerli pazarda fiyatlar normal olarak yüksek. Çünkü insanlar kazanmak istiyor ve buna normal fiyata bir şeyler ekleyerek satışa sunuyor. Ben de ara sıra Aliexpress üzerinden alışveriş yapmaya karar verdim.

Aliexpress bilindiği üzere Çin’de bulunan dev bir online alışveriş merkezidir. Binlerce ürünü barındırıyor ve oldukça da basit şekilde tasarlanmış bir siteye sahip. İsterseniz sol bölümden ürün seçebilir isterseniz de arama yerinden ürününüzü aratabilirsiniz.

Aliexpress Alışveriş
Aliexpress Alışveriş Yapmak

 

Aliexpress’ten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aliexpress üzerinden alışveriş yapmaya karar verdiysek ilk önce dikkat edilecekler listemizde ürünün açıklama bölümü var. Açıklama bölümüne baktığınız zaman tüm kafanızdaki sorular kalkıyor mu buna bakmak gerekiyor. Aydınlatıcı bilgiler var mı diye kontrol etmek gerekiyor. Aşağıdaki örnek olarak ürün detayları bölümü gösterilmiştir:

Aliexpress Alışveriş
Aliexpress Ürün Özellikleri Bölümü

 

İkinci olarak kesinlikle bakmamız gereken yer; yorumlar veya geri bildirimler. Buradaki yorumları incelemek gerekiyor. Bazen alan kullanıcılar fotoğraf da paylaşıyor. Eklenen fotoğraflar ürünün nasıl olduğuna bakmamız açısından 10 numara bir hizmet karşımıza çıkıyor. Farklı renk seçenekleri varsa bunlara dikkat etmek gerekiyor. Aşağıdaki fotoğrafta geri bildirim ve yorum bölümleri örnek olarak gösterilmiştir.

 

Aliexpress Alışveriş Yorum
Aliexpress Yorum-Geri bildirim Bölümü

 

Bir diğer husus alacağınız ürünün tam adına bakmak gerekiyor. Hard disk yerine hard disk koruyucu aldığım oldu. Açıklamaya dikkat etmeden ucuzluğuna göz diktim ve ürün geldiğimde şaşırmıştım. İtiraz edemedim çünkü açıklama kısmında normal şekilde yazmışlar ben dikkat etmemiştim. Bazende İngilizce olan ürün adlarını site otomatik olarak Türkçe’ye çevirdiği zaman ürünün tam ne olduğu anlaşılmıyor. Buna da dikkat etmenizi öneririm.

Ürün bedenlerini seçerken de dikkat etmek gerekiyor. Ödeme işlemlerini yap dediğiniz de sizden gerekli adres ve ödeme bilgilerinizi istiyor ve siparişi onaylıyorsunuz.

Ürünlerin satıcıları farklı olduğundan bir ürünü daha ucuza bulmanız mümkün oluyor. 1 dolara da ürün var 5 dolara da. Bu nedenle alacağınız ürünü sitenin arama kısmında aratarak farklı satıcıları da inceleyerek fiyat karşılaştırması yapmanızı öneririm.

Aliexpress Alışveriş Kargo ve Vergi  Konuları

Kargolar genel itibariyle ücretsiz oluyor  ve teslimat süresi yaklaşık 30 ile 40 gün arasında değişiyor. Ancak bazen 20 günde de geldiği oluyor. Bazen sürpriz hediyeler de oluyor. Satıcı, ürünün yanında extra bir ürün göndererek sizi mutlu etmeye çalışıyor.

Aliexpress Alışveriş Vergi
Aliexpress Alışveriş Vergi

Bir başka dikkat edilmesi gereken ise; ülkeye yurt dışından getirilen ürünlere vergi konusudur. Yurt dışından Türkiye’ye vergi tutarı 22 Euro’dur. Siz bu tutarı geçerseniz, vergi ödemek zorunda oluyorsunuz. Parça parça ürün geçirerek vergiden kaçabilirsiniz ama bazı teknolojik ürünlerde de vergi var. Sistem konusunu iyi incelemek gerekiyor.

Kargolar genel itibariyle hafta içi geliyor. PTT kargo ile gönderim sağlıyorlar. Ambalajları çok iyi sarılmış şekilde elinize ulaşıyor. Açmak için extra yardım gerektiği oluyor.

 

İlginizi Çekebilir
araç satış

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir