Aşçı Yardımcılığı Nedir? – Aşçı Yardımcılığı Tecrübesi
Aşçı Yardımcılığı
0

Günümüzde yemek kültürünün çok farklı şekillerde ilerlemesinden dolayı aşçılık çok kıymetli hale gelmiştir. Aşçı yardımcılığı ise aşçılığa giden yoldaki ilk adımlardan biridir. Aşçı olmaya karar veren ve bunun neticesinde bu yola aşçı yardımcılığı ile başlayan Mehmet Y.’nin tecrübelerini dinleyelim.

Bu yazıda bizlere aşçı yardımcılığına nerede başladığından, aşçı yardımcısının görevlerinden ve ne iş yaptığından, aşçı yardımcılığının avantajlarından ve dezavantajlarından bahsetti.

Aşçı Yardımcılığı Tecrübelerim

Aşçı yardımcılığına marka değeri yüksek bir yerde başlamıştım. Burası, hem yemeklerin yenildiği hem de içeceklerin keyifle içildiği bir yerdi. Genel itibariyle müşterilerimiz hep vardı. Ehliyet paramı çıkartmak için girmiştim. Sonra zamanla bu işi sevdim. Hatta iş olarak bakmamaya başladım. Evde de yemek hazırlamaya kadar süreç devam etti.

Aşçı Yardımcılığına başladığımdan direkt olarak yemek yapmadım. İlk önce nedir, nasıl yapılır, nasıl yapılması gerekmektedir. Bunun gibi tecrübeli hareketleri Aşçı başımızdan öğrenmiştim. Aşçı başı, ilk başlarda yemekleri yapıyor ben de izliyordum. Ne öğrenebilirsem kar diye bakıyordum. İlk olarak bıçak tutmayı öğrendim. Aşçılık yapacakların ilk olarak öğrenmesi gereken bıçak tutmasıdır. Yemek yaparken elimiz bıçakla iş yaptığımızdan buna çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Aşçı farklı farklı yemekler yapıyordu ben bunların hepsini hemen aklımda tutamıyordum.

 

Akşam olunca eve gidiyordum ve kendime bir not defteri almıştım. Not defterine tarifleri yazıyordum. Unutursam açar bakarım umuduyla tarifleri yazmıştım. Günlük olarak hangi tarifi öğrendiysem bunu not ederdim. Belki aşçı yardımcılığı yapıyordum ama barista kadar şeyler de öğrenmiştim. Türk kahvesinden Macchiato’ya kadar hepsini, not tutarak geliştirdim.

 

Aşçı Yardımcılığının Avantajları ve Dezavantajları

Aşçı yardımcılığında en büyük avantajlardan bir tanesi de farklı yemek ve içecek tariflerini öğrenmiş olmam oldu. Eşsiz güzellikte limonata tarifi öğrenmiştim ve bu limonata tarifini uzun zamandır yaparım. Buradaki tecrübeler sabit olup başka yerlerde zor öğreneceğiniz bilgilerden oluşmaktadır.

 

Aşçı yardımcılığının bir başka iyi yanı ise: baskı altında çalışmayı öğrenmek. Bazen çalıştığımız yerde adım atacak yer olmuyor. Müşterilerin et ürünleri ızgarada yanmakta olduğu zamanlarda oluyor. Size çok baskı altında nasıl düşünülür ve çalışır bunu öğretiyor. Çünkü o an herkes size baskı yapıyor ve müşterilerin yemeklerini istiyor.

 

Aşçı yardımcılığı ile ilgili dezavantajlar da var. Bunlar belki her işte olan konular olabilir. Çok baskı altında kaldığınızda çalışmada sorun olabilir. Bıçak ile bir şey keserken aniden dikkat dağılması ve istenmeyen sonuçlar doğurması da olabilir. Çok eğlenceli ve bilgi dolu bir iş olsa da insanların yüzde yüz dikkat etmesi gerekmektedir. Yaptığınız tüm işler, bıçak ve ateşle olduğundan kaza ile bir şeyler yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir