Türkiye’de Kışın Gezilebilecek Yerler – Kış Tatil Önerileri
Türkiye'de Kışın Tatile Gidilebilecek Gezilebilecek Yerler
0

Gezmek için illaki yaz aylarını beklemenize gerek yoktur. Türkiye’de yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Bilhassa tabiat harikası olarak nitelendirilebilecek yerleri muhakkak görmelisiniz. Her turiste hitap eden birçok farklı özelliğe sahip olan turizm noktalarında kayak yapabilirsiniz. Buna ek olarak, kısa yürüyüşler yaparak doğayı keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, tarihi yerleri keşfederek genel kültür seviyenizi arttırabilirsiniz. Kent yaşamından sıkıldıysanız kışın tatile gidilebilecek, gezilebilecek yerler; sizin için önemli bir kaçış noktası olacaktır.

Türkiye’de Kışın Gidilebilecek Yerler

  • Uludağ: Kış tatili denilince akla ilk gelen yerlerden birisi olmaktadır. Kış aylarında oldukça canlı bir atmosferi bulunmaktadır. Ayrıca, kaliteli tesisleri sayesinde insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Uludağ’da bulunan kayak pistlerini muhakkak görmelisiniz. Kış aylarında oldukça kalabalık olan Uludağ’da konaklayabileceğiniz ve kayak takımı kiralayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Ancak, kış aylarında oldukça kalabalık olmasından dolayı gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilmektedir.
  • Yedigöller: Yedigöller Milli Parkı; geniş fauna ve florasıyla sayısız canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Kış aylarında eşsiz bir manzarasının bulunduğunu ifade etmeliyiz. Milli parkın hemen yanında bulunan otellerde konaklayabilirsiniz.
  • Abant Gölü: Sevgiliyle gidilebilecek yerler arasında bulunmaktadır. Hem İstanbul hem de Ankara’ya yakın olmasından dolayı kış tatili yapmak isteyenler için çok uygun bir konumdadır. Beyaza bürünen çam manzaraları, sevimli patikaları ve buz tutan gölü sayesinde dikkat çeken bir yer olduğunu ifade etmek gerekir.
  • Ayder Yaylası: Kış aylarında kaplıcaları sayesinde eşsiz bir turizm merkezi haline geldiğini belirtmek gerekir. Kaplıca sularının 55-60 derece sıcaklığa sahip olması ve şifalı özellikleri sayesinde ülkenin her yerinden ziyaretçi akınına uğradığı bilinmektedir. Kaplıca sularının birçok hastalığa iyi geldiğine inanılmaktadır. Bu bağlamda, hem güzel bir kış tatili hem de şifalı kaplıca sularından faydalanmak adına Ayder Yaylası’nı tercih etmelisiniz.
thumbnail
Önerilen Yazı
Türkiye Kayak Merkezleri: Kayak Yapılabilecek En İyi Yerler

İstanbul’da Kışın Gezilebilecek Yerler

İstanbul’da kışın gezilebilecek yerler sayesinde başka bir yere tatile gitme ihtiyacı hissetmeden keyifli zaman geçirmenin tadını çıkarabilirsiniz.

  • İstanbul Boğazı-Beşiktaş-Ortaköy Hattı: Boğaz hattında çalışan vapurlara binerek güzel bir İstanbul turu yapabilirsiniz. Haydarpaşa Garı, Galata Kulesi, Topkapı ve Dolmabahçe Sarayı gibi İstanbul’un önemli yerlerini görme fırsatı bulabilirsiniz. Ardından, Beşiktaş Çarşısı’nda gezebilir ve Ortaköy’e geçerek kumpir yiyebilirsiniz.
  • Beyoğlu- Taksim-Galata Kulesi: İstiklal Caddesi’ni mutlaka görmelisiniz. Balık Pazarı’nı, Çiçek Pasajı’nı ve Nevizade Sokağı’nı görmeli ve buralarda bir şeyler yiyip içmenin tadını çıkarmalısınız.
  • Tüm bunlara ek olarak, Sultanahmet Meydanı ve Camiisi, Ayasofya Müzesi, Kapalı Çarşı ve Sahaflar Çarşısı gibi yerleri kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Ayrıca, Ağva’da güzel bir kış tatili yapabilirsiniz. Yakın olduğu için Kocaeli Maşukiye veya Kartepe’ye gidebilirsiniz.

Ege’de Kışın Gezilebilecek Yerler

İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi; genellikle yaz ayları için ideal tatil bölgeleri arasında bulunmaktadır. Ancak, Ege’de kışın gezilebilecek yerler bir hayli fazladır. İzmir’e 140 km mesafede bulunan Gölcük, Antik Birgi, İzmir’e 80 km mesafede bulunan Tire, Bafa Gölü, Yeşilyurt köyü, Nikfer, Seferihisar gibi yerleri mutlaka görmelisiniz. Bu yerlerin her birinin bilhassa kış aylarında ayrı bir havası bulunmaktadır.

Kış Tatili İçin Dağ Evleri

Kışın tadını çıkarmak adına kış tatili için dağ evleri seçeneğini düşünmelisiniz. Türkiye çapında Abant Lotus, Birun Kümbet Dağ Evi, Eski Datça Evleri, Ay-Fi Dam Dağ Evi, Uludağ Orman Köşkleri, Karaca Dağevleri, Uğurlubey Butik Dağ Oteli, Kaz Dağları Albatross Dağ Evleri, Küre Dağ Evi gibi seçenekleriniz bulunmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir