1. Anasayfa
  2. Eğitim

Polislik Mülakatı Tecrübeleri,Deneyimleri,Anıları,Aşamaları

Polislik sınavı aşamalarını, polislik mülakatlarını mülakat öncesi ve mülakat sırasındaki tecrübeleri anlatan tecrübe yazısı.

Polislik Mülakatı Tecrübeleri,Deneyimleri,Anıları,Aşamaları
Polislik Mülakat Tecrübeleri
0

Mülakatlar insanların hayatların en çok stres yaşadığı anlardan biridir sanırım. Bu stresi azaltmanın en iyi yollarından biri de daha önce bu tecrübeleri edinmiş birinden tecrübesini dinlemektedir.

Siz de eğer polislik mülakatlarına girecekseniz bizimle tecrübelerini paylaşan Fatih O.’nun deneyimlerini aşağıdaki yazıda bulabilir ve bu mülakatlarda nelerle karşılaştığı, neler yaşadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sorunuz olması halinde yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Polislik Mülakat

Polislik Mülakatı Tecrübeleri,Anıları,Aşamaları

Küçüklüğümden şimdiki yaşına kadar polis olmak istedim. Bunun için üniversite sınavına ayrı bir motivasyon ile çalıştım. Sınav barajını geçtikten sonra niyet edip internet üzerinden parayı yatırdım ve polisliğe resmi olarak başvuruda bulundum. Başvuru sırasında, polislik mülakatına rahat kıyafetlerle gelmelerini, spor yapacağımız için bizi zora sokacak elbiseler ile gelmemizi başvuru ekranlarında belirtmişlerdi.

Mülakattan Önce

Mülakat zamanından önceki gece çok stresliydim ve gece 1-2 gibi anca uyumuştum. Erken uyumamak polislik mülakatındaki en büyük hatamdı. Ümraniye’de oturuyordum ve polislik mülakatı için Florya’ya gitmem gerekiyordu. Saat 5.30’da geri kalktım. O saatlerde kalkmaya alışkın değildim. Hemen bir şeyler yedim ve yola çıktım. 2 saat sonra yaklaşık 8’de Florya’daydım. Saat 8’de sıra oluşmuştu. Erken gelenler ön sırayı kapmışlardı. Hemen herkesi içeri almıyorlardı. 40-50 kişiyi alıyorlar ve belli zaman sonra sırada kalan insanları yavaş yavaş içeriye alıyorlardı.

 

Eğer yanınızda telefon getirdiyseniz içeriye almayacaklardır ama benim zamanımda kapının hemen orda emanetçiler vardı. Cüzi bir miktara bırakmıştım. Tek gelecekseniz ya bir günlük telefonunuzu kullanmayacaksınız ya da emanete bırakacaksınız.

 

İçeriye girerken polisler üstümüzü didik didik aradı. Büyük bir yere girdik ve bize üstümüzü soyunmamız uzun pijama giyenlerin ise pijamalarını katlamaları talimatı geldi. Mümkünse şort ile gitmek yarar sağlıyor. Polisin dediklerini yaptık ve heyet karşısına geçtik. Doktorlardan oluşan heyet bizim renk körlüğümüze, boy kilo orantımıza ve vücudumuzda bir yara veya iz var mı diye ince eleyip sık dokuyarak baktılar. Kilosu eksik olanlara su içip gelmelerini söylüyorlardı. Diğer özelliklerden kusurlu olanlara ise yardımcı olamıyorlardı. Buradan geçenler spor mülakatına tabii oldular. Şort giymek burada avantaj sağlıyor.

Mülakat Sırasında

Spor mülakatında sıranı bekliyorsun ve sıran gelince başlıyorsun ben hızlı bitirmiştim ama süreyi söylememişlerdi. Burada da yapamayan olursa direkt olarak söylüyor ve eliyorlar. Buradan sonra vücutla mülakat bitmişti ve kafa ile mülakat başlamıştı.

İlk olarak psikolojik testlere tabii olduk. Psikolog, seninle alakalı bazı sorular soruyor ve seni deniyor. Basit ve normal olmanız yeterli. Kendinizi kasmadığınız sürece hiç sorun yaşamazsınız. Buradan sonra en son ki aşamaya geldik. Polis Müdürü ile mülakat yapıp polislik mülakatı serüvenini bitirecektik.

Polislik Mülakat Aşamaları
Polislik Mülakat Aşamaları

Polis Müdürü’nün kapısının önünde yaklaşık 25-30 kişi sıra olmuş bekliyorduk. Buradaki avantaj ise mümkünce ilk girmemek olabilir. Nedeni ise çıkan kişiye ne sordu, nasıldı gibi basit sorular sormamız. Bana sıra geldi. İçeriye girdim ve ayakta adımı soyadımı söyledim. Bana önünde duran zarflardan bir tanesini seçmemi söyledi. Ben de seçtim. Çok basit bir soruydu. Hemen cevaplamak yerine 5 saniye bekledim ve nedeniyle cevabı söyledim. “Tamam” dedi ve beni çıkarttı. Dışarı çıktığımda saat 4.30’du. Çok sıra olmasından, çok sayıdaki insanın etaplardan geçmesi zamanı genişletmişti.

 

Öğrendiğim kadarıyla tüm polislik mülakat süreçleri böyle gelişiyormuş. Benim zamanımda ayrı olarak sonradan sınav vardı. Ben bu sınavda elendim. Çünkü çalışmamıştım. Şimdi ise sınav yok sadece mülakat var.

 

Bizimle polislik mülakatlarında ki tecrübelerini, anılarını paylaşan Fatih O.’ya teşekkür ediyoruz.

Siz de anılarınızı-tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir