1. Anasayfa
  2. İş

Mobilyacılık Nedir? Mobilyacılar Ne Kadar Kazanıyor?

Mobilyacılık nedir, mobilyacılıkta çıraklar-ustalar ne kadar kazanır konularını içeren ve mobilyacılık mesleğini anlatan tecrübe yazısı.

Mobilyacılık Nedir? Mobilyacılar Ne Kadar Kazanıyor?
Mobilyacılık Mesleği
0

Mobilyacılık, doğada yer alan doğadaki ağaç ürünlerini belirli estetik çizgileri gözeterek son kullanıcı için üreten, tasarlayan ve bu tasarladığı ürünleri satan meslektir. Mobilyacılık marangozlukla tamamen aynı şey değildir.

Günümüzde son kullanıcıların zevkleri ve estetik algıları çok hızlı değiştiği için mobilyacılık da bu akıma uyum sağlayabilmek için hızlı bir şekilde gelişmiştir.

Şimdi bir dönem mobilyacılık sektöründe çalışan ve bu işe nasıl başladığını, edindiği tecrübeleri ve mobilya ustalarının ne kadar kazandığını anlatan Hakan O.’nun mobilyacılıkla ilgili tecrübe yazısını okuyalım:

 

Mobilyacılık İle İlgili Tecrübelerim

Mobilyacılığa Nasıl Başladım?

Mobilyacılığa küçüklüğümde başladım. Odunlarla bir şeyler yapmayı seviyordum. Bir adım atmak istedim ve çırak olarak bir yerde çalışmaya başladım. Çıraklık zamanı liseye gidiyordum ve okul iş derken çok zorlanıyordum. Belli bir düzeni bıraktım ve işe girmiştim.

 

Çıraklık dönemimde kaliteli ustalar ile birlikte çalışma fırsatım oldu. Çalıştığımız yer bir mobilya dekorasyon firmasıydı. Bazen ustalar çıkıyor yenisi giriyordu. Ben farklı ustalarla çalıştım ve bu bana güzel tecrübeler bıraktı. Çıraklık zamanımı ustaların nasihatlarıyla geçirdim. Hep öğüt veriyorlardı ben de onları yapmaya çalışıyordum. Bir dediklerini iki etmemeye çalışıyor ve kendimi sevdirmeye uğraşıyordum. Bazen çırakları görüyorum sanki zorla bu işi yapıyorlarmış gibi geliyor. İlk başta tozu, odunu koklamanız ve sevmeniz gerekiyor.

 

Mobilyacılıkta Çıraklar Ne Kadar Maaş Alır?

Çıraklık döneminde pek fazla ücret alamıyordum. Günümüz stajyerliği gibi düşünülebilir. Haftalık 100 lira alırsam çok iyiydi. Çünkü çok giderim yoktu ve bu para bana yetiyordu. Mobilyacılık da maaşlar genel itibariyle haftalık olarak ödeniyor. Çıraklık dönemini sadece mobilya dükkanında geçirmedim. Montajlara gidiyordum. Bu sayede İstanbul’un her yerini görme şansım oldu.

mobilyacılık,mobilya imalathanesi, çırak
Mobilya İmalathanesi Çırak

Mobilyacılık Mesleği Tavsiyeleri

Çıraklık döneminden sonra ustayla karışık çıraklık yapıyordum. Geçiş aşamasındaydım. Makinelerle içli dışlı olmuştum. Dolap, mutfak dolabı gibi tüm ürünleri yapabiliyor duruma geldim. Mobilyacılık da dikkat edilmesi gereken hususlar var. Bunlar; çok dikkatli olmalısınız çünkü iş yaptığınız tüm makineler kesici aletlerden oluşmaktadır. Ölçü alırken defter kullanmalısınız ve metrenizi en iyi verim alabilecek şekilde kullanmalısınız. Aksi takdir de 3 bin 5 bin liralık ürünleri tekrar alma zorunluluğunuz olacaktır. Çevrenizi genişletmeniz gerekmektedir. Mimarlar veya proje sahipleri ile iyi geçinmeniz gerekmektedir. En iyi işi yapmanız size yarar sağlayacaktır.

 

Mobilya Ustaları Ne Kadar Maaş Alır?

Mobilyacılık aslında sanatsal bir iş olarak da görülmesi gerekiyor. Bazen ağaçlardan yaptığımız eşsiz ürünleri bir başka mobilyacı yapamazdı. Yaratıcı düşünmek bunu gerektiriyor. Mobilyacılarda genel itibariyle cumartesi öğleden sonra paydos vardır ve Pazar günü normal haftalık izindir. Çalışma saatleri sabah 8.30 akşam 7’dir. Aldığı maaşlar haftalık olarak elden verilir. Bir ustanın maaşı kalitesine göre değişir ama genel itibariyle haftalık 600 liradan yukarıya doğru çıkmaktadır. Mobilyacılık tam kurumsal yerler değildir. Bundan dolayı para olaylarında sorun yaşamanız gayet normaldir.

 

Mobilyacılık için söylenecek son söz: sanatsal ve hızlı bir insansanız iş bulamayacağınız bir dükkan olamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir