KYK Kredi Borcu Evlenince Silinir Mi? Silinme Şartları Neler?
KYK Borcu Evlenince Silinir Mi
0

2020 yılı üniversite sınavının heyecanının arttığı şu günlerde, üniversiteye başlayacak olan gençlerin aklında kyk kredi borcu nedir sorusu bulunmaktadır. Lisans eğitimi almak adına ailelerinin olduğu şehirden ayrılarak başka bir şehre giden öğrencilerin barınma, beslenme, kitap vb ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanması noktasında devletin üniversite öğrencilerine kredi vermesi söz konusu olmaktadır.

Öğrencilerin lisans eğitimlerinin bitmesiyle beraber devletin onlara aylık kredi verme süreci de tamamlanmaktadır. Lisans eğitiminin bitmesinin ardından devlet, kişiye iki yıl süre tanımaktadır. İki yıllık süre içerisinde öğrencinin işe girmesi beklenmektedir. İki yılın tamamlanmasıyla beraber kyk kredi borcu geri ödeme süreci başlamaktadır.

Öğrenim Kredisi Nasıl Alınmaktadır?

Öğrenim kredisi almak isteyenlerin üniversite tercihleri sırasında kredi almak istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Burs ve kredi seçeneği bulunmaktadır. Maddi durumu daha kötü olan öğrencilerin geri ödemesiz olarak verilen burstan faydalanmasına imkan tanınmaktadır. Buna ek olarak, öğrenim kredisinin geri ödemeli olarak verildiğini belirtmek gerekir. Öğrenciler, bu krediyi alırken geri ödeyeceklerine dair sözleşmeye imza atmaktadırlar. Öğrenim kredisi; başvuru yapanlar arasından belirli bir değerlendirme sonucunda belirlenen kişilere verilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
2020 Evlilik Maliyeti : Söz, Nişan ve Düğün Masrafları

Kyk Kredi Borcu Silinir Mi?

Öncelikle KYK kredi borcunuzun miktarını e-devlet‘ten öğrenebilirsiniz.

İş bulamadığı için kyk kredi borcu taksitlerini ödemekte zorlanan birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin aklında kyk kredi borcu silinir mi sorusu vardır. 2013 yılında internet ortamında evlenen kişilerin kyk kredi borcunun silineceğine dair iddialar ortaya atılmıştır. Ancak, aradan geçen altı yıllık zaman diliminde bu konuyla alakalı herhangi bir gelişme yaşanmamıştır. Kısaca ifade etmek gerekirse; kyk kredi borcu evlenince silinir mi sorusunun  cevabı hayırdır.

Kyk öğrenim kredisi şartlarında öğrenim kredisi alan her birey borcunu er ya da geç ödemek zorundadır ifadesi bulunmaktadır. Bu bağlamda, evlenen kişilerin borcunun silinmesi ihtimaller dahilinde değildir. Twitter başta olmak üzere birçok sosyal platformda öğrenim kredisi borcunun silinmesine dair istekler gündeme getirilmektedir. Bu isteklerin, belirli dönemlerde meclis gündemine girdiği bilinmektedir. Ancak, bu konuyla alakalı olarak henüz somut bir gelişme yaşanmamıştır. Bir başka deyişle, evlenen öğrencinin kredi borcu silinmesi şartları bulunmamaktadır.

Öğrenim Kredisi Borçları Hangi Durumlarda Silinmektedir?

Öğrenim kredisi borçlarının ancak bir ihtimal dahilinde silinmesi söz konusu olmaktadır. Tam teşekküllü bir hastaneden hayatını çalışarak kazanamaz şeklinde bir ifadenin olduğu sağlık raporu alanların öğrenim kredisi borcu silinmektedir. Buna ek olarak, kredi alırken veya aldıktan sonra hayatını kaybedenlerin borcunun silinmesi söz konusudur.

Sonuç olarak, öğrenim kredisinin evlilik gibi sebeplerden dolayı silinmesi söz konusu değildir. Bu tür bir sebepten dolayı bu borcun silinmesinin akla ve mantığa uymadığını da ifade etmek gerekir. Ancak, öğrenim kredisi borcunu ödemekte zorlanan kişilerin başvuru yaparak bu borcun geri ödemesini erteletmesi söz konusu olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir