1. Anasayfa
  2. Yaşam

Koruyucu Aile Nedir? Şartları ve Ücretleri Nedir?

Koruyucu Aile Nedir? Şartları ve Ücretleri Nedir?
Koruyucu Aile Nedir Şartları Ücretleri
0

Çocuk sahibi olmak istediği halde olamayan ailelerin aklında koruyucu aile nedir sorusu bulunmaktadır. Kimsesiz çocukların sağlıklı birer birey olarak yetişmeleri için koruyucu aile uygulamasının ortaya çıktığını ifade edebiliriz. Koruyucu ailelik uygulaması sayesinde yetişme yurdunda kalan çocukların psikolojik ve fiziksel olarak daha iyi şartlarda yetişmeleri sağlanmaktadır. Bu sayede, toplumsal yaşama daha kolay uyum sağlarlar.

Koruyucu aile; kendi ailesinin yanında bakım ihtiyaçları karşılanmayan veya kimsesi bulunmayan çocukların bakım ve yetiştirme sorumluluğunu kısa veya uzun dönemli olmak şartıyla üzerine alan çiftleri tanımlamaktadır. Koruyucu aile uygulamasının başından sonuna kadar devlet denetiminde yapıldığını ifade etmek gerekir. Çocuklar, belirli bir süre boyuca ailenin yanında kalarak ev ortamının sıcaklığını yaşamaktadırlar.

Koruyucu Aile ile Evlat Edinme Arasındaki Farklar Nelerdir?

Koruyucu aile ve evlat edinme; aynı anlama gelmez. Evlat edinmede çocuğun tüm ömrünü kendisini evlat edinen anne ve babasıyla geçirmesi söz konusu olmaktadır. Çocuğun nüfusu; yeni anne babasının üzerine alınmaktadır. Yasalar önünde çocuğun yeni anne babasının tanındığını belirtmek gerekir. Koruyucu ailede ise çocuğun nüfusunuza verilmeden önce belirli bir süre boyunca yanınızda kalması söz konusu olmaktadır. Bu sürede devletin denetimi bulunmaktadır. Bir başka deyişle, çocuğun bakımı; devlet ve koruyucu aile arasında paylaştırılmaktadır.

Koruyucu ailenin yanına verilen çocukların anne ve babalarının en az birisinin hayatta olduğunu ifade etmek gerekir. Ekonomik olarak kötü durumda olan ailelerin çocuklarını belirli bir süreliğine devlet denetimine vermeleri söz konusudur. Ailenin durumunun çocuğu geri alabilecek seviyeye geldiği zaman ise çocukların koruyucu aileden geri alınması söz konusu olmaktadır.

Koruyucu Aile Olma Şartları Nelerdir?

Devletin herkesi koruyucu aile olarak belirlemesi mümkün değildir. Koruyucu aile olmak isteyenlerin birtakım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Şartlar arasında :

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Devamlı olarak Türkiye’de ikamet ediyor olmak
  • 25 ile 65 yaşları arasında olmak
  • Düzenli bir gelire sahip olmak
  • En az ilkokul mezunu olmak

bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, bekar veya evli olmasından bağımsız olarak yukarıdaki şartlara sahip olan herkesin başvuru yapması mümkündür.

thumbnail
Önerilen Yazı
Evlat Nasıl Edinilir? Evlat Edinme Şartları Neler?

Koruyucu Aile Ücretleri ve Gerekli Evraklar

Başvurusu kabul edilen vatandaşlara devlet tarafından belirli bir ödeme yapılmaktadır. Aileye verilecek ücretler çocuğun yaş ve bakım durumuna göre belirlenmektedir.

  • İlkokul çağındaki çocuklar için; 1220,65
  • Ortaokul çağındaki çocuklar için; 1262,19
  • Lise çağındaki çocuklar için; 1374,83
  • Yüksek öğrenim çağındaki çocuklar için; 1556,69

TL olmak üzere aylık bakım ve harçlık desteği sağlanmaktadır. Bu rakamların 2019 yılı son altı ayı için geçerli olduğunu ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, sigorta ödemesi ve kurslar için de ayrı ücret ödenmektedir.

Koruyucu aile olmak için gereken evraklar arasında T.C kimlik numarası beyanı, bir adet vesikalık fotoğraf, öğrenim durumu belgesi, gelir ve sigorta durumunu gösteren belge, adli sicil belgesi, temel aile eğitim belgesi (varsa), sağlık durumu belgesi, aile bireylerinin bağımlılığının olmadığını gösteren belge bulunmaktadır. Evli çiftlerin  aile olmak için başvuru yapması halinde her iki kişiden de yukarıdaki belgeler talep edilmektedir.

Koruyucu aile çocuğu seçebilir mi sorusuna gelecek olursak; bu soruya evet cevabını verebiliriz. Aile adayına en iyi şekilde uyum sağlayacak çocuk tespit edilmektedir. Bir başka deyişle, aile ve çocuk arasında ortak özellikler olmasına dikkat edilir.

Koruyucu aile olmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nın sitesinden detaylı bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir