1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

İlkokul Kayıtları Nasıl Yapılır : E-Okul Kayıt

İlkokul Kayıtları Nasıl Yapılır : E-Okul Kayıt
E-Okul İlkokul Kayıt
0

Çocukları bu yıl okula başlayacak velilerin aklında ilkokul kayıtları ne zaman başlayacak ve ilkokul kayıtları nasıl yapılır sorusu bulunmaktadır. Okul kayıt işlemlerinin internet üzerinden yapılması mümkündür. MEB tarafından hizmete sunulan e-kayıt sayesinde ilkokul kayıtları yapılabilir. Bunun için e-okul kayıt sorgulama sisteminin kullanılması gerekmektedir.

E-okul kayıt sorgulama ekranına MEB’in sayfası üzerinden ulaşmak mümkündür. E-kayıt sonuçlarına ulaşmak için çocuğun T.C kimlik numarası ve doğum tarihi bilgisi girilmelidir. Söz konusu bilgilerin girilmesinin ardından sisteme giriş yapmak mümkün olmaktadır. E-okul kayıt sorgulama; çocuğum hangi okula kayıtlı nasıl öğrenebilirim diye düşünenler veliler için ideal bir hizmettir.

2019 Eylül ayı itibariyle 2013 doğumlu çocukların ilkokula kaydı yapılmaktadır. 1 Ocak 2013 doğumlu bir çocuk, 80 aylık olduğu için birinci sınıfa kayıt yaptırması zorunlu tutulmaktadır. 1 Ocak 2014 doğumlu olan çocuklar ise 68 aylıktır. Bu çocukların anaokulu, ana sınıfı veya uygulama sınıfına kayıtları yapılmaktadır. Ancak, 68 aylık başta olmak üzere 67 ve 66 aylık çocukların velilerinin istekleri doğrultusunda birinci sınıfa kayıtlarının yapılması söz konusu olabilir.

İlkokul Kayıtları İçin Gerekli Evraklar

Çocukları ilkokul birinci sınıfa başlayacak velilerin aklında ilkokul kaydı için gerekli evraklar hangileridir sorusu bulunmaktadır. E-okul üzerinden birinci sınıf kayıt sorgulama işlemleri açılmıştı. E-kayıt sonuçlarına göre çocukların hangi okullara kayıt yaptıracakları belli olmuştu.

Bu gelişmenin ardından veliler, çocuklarını yanlarına alarak söz konusu okula kayıt yaptırmaya gitmeye başlamışlardır. Ancak, kayıt esnasında mutlaka birtakım evrakların götürülmesi gerekmektedir.

İlkokul kaydı için gereken evraklar arasında kesin kayıt dilekçesi, ön kayıt formu, çocuğun nüfus cüzdanı ve fotokopisi, ilçe nüfus müdürlüğünden alınmış nüfus kayıt örneği, ikametgah, A4 fotokopi kağıdı, vesikalık fotoğraf, üzüm ve süt dağıtımı için veli izin formu ve öğrencilerin kayıt bölgesinde oturup oturmadıklarını kesinleştirmek adına herhangi bir fatura bulunmaktadır. Ancak, bu evrakların hepsinin istenmesi mümkün olmayabilir. Bazı okullar, duruma göre nüfus kayıt örneğini, ikametgahı veya faturayı istememe şansına sahip olmaktadır.

 

İlkokul Kayıtlarında Kayıt Parası Zorunlu Mu?

İlkokul kayıtları esnasında zorunlu bağış adı altında kayıt parasının istenmesi mümkün olmaktadır. Ancak, Meb kayıt parası genelgesi doğrultusunda böyle bir paranın istenmesi mümkün değildir. İlkokula yeni başlayacak çocukların kayıtları, Meb tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Devletin ücretsiz eğitim sunması söz konusudur.

Bu sebepten dolayı, hiçbir veli, kayıt esnasında kayıt parası ödemek zorunda değildir.

Detay bilgi için : Okul Kayıt Parası Devlet Okulunda Yasal Mı?

Kendisinden ısrarla kayıt parası istenen velilerin durumu dilekçeyle Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirmesi gerekir. Buna ek olarak, CİMER üzerinden şikayet yapılması mümkündür.

 

 

İlkokul Kayıtları Ne Zaman Başlayacak

2019-2020 eğitim öğretim yılının 9 Eylül 2019 tarihinde açılması söz konusudur. Ancak, ilkokul kayıtları 1 Temmuz tarihinden itibaren yapılmaktadır.Söz konusu kayıtların e-kayıt yöntemiyle alınması mümkündür.

 

İlkokula Başlama Yaşı

2019 yılı itibariyle ilkokula başlama yaşında değişiklik yapılmıştır. Söz konusu değişiklik ile beraber ilkokula başlama yaşı; 66 aydan 69 aya çıkartılmıştır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap