Gümrükten Eşya – Mal Almak : Nereden, Nasıl Alınır?
Gümrükten Eşya Mal Almak, Gümrükten Eşya Nasıl Alınır
0

Gümrükte unutulan ürünlerin satın alınması birçok kişinin faydalandığı yöntemler arasında bulunmaktadır. Bu konuda, gümrükten geçmeyen ürünler belirleyici olmaktadır. Son yıllarda, birçok kişinin internet üzerinden yurt dışından birtakım şeyler satın alması söz konusudur. Kredi kartları kullanılarak satın alınan bu ürünler, genellikle Çin’den Türkiye’ye gelmektedir. Ancak, bu ürünlerin belirli şartlara sahip olmadığı takdirde gümrükte takılması söz konusu olmaktadır. Bu sayede, ortaya gümrükte kalan eşya ve mal problemi çıkmaktadır. Gümrükten eşya ve mal almak için belirli prosedürlerin tamamlanması gerekmektedir.

Gümrükten Eşya – Mal Nasıl Alınır?

Gümrükten eşya- mal nasıl alınır sorusu; birçok kişinin cevabını merak ettiği sorular arasında bulunmaktadır. Gümrükte kalan, unutulan veya tasfiye edilen eşya ve malların normale kıyasla çok daha uygun şartlarda alındığını belirtmek gerekir. Ancak, söz konusu satışların gümrük müdürlükleri tarafından yapılması söz konusu değildir. Çünkü, gümrük müdürlüklerinden herhangi bir ürünü satın almanın yöntemi yoktur. Ayrıca, gümrük müdürlükleri üzerinden herhangi bir eşya veya malın dağıtılması söz konusu olmaz.

Gümrükten eşya mal satışı; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı tasfiye işletmeleri tarafından yapılmaktadır. Ancak, tasfiye işletmelerinin söz konusu ürünleri, ihale olarak veya perakende şeklinde satış mağazalarında satması mümkündür. Söz konusu ihale veya perakende satışlar, herkese açık olarak yapılmaktadır. Eşya veya malların perakende satış mağazalarında satılması durumunda üzerilerinde özürlü etiketiyle satılması söz konusu olmaktadır. Bir başka deyişle, bu ürünler, satıldıktan sonra geri alınamaz.

Buna ek olarak, tasfiye işletmeleri, gümrük malları ihalesi açarak gümrükten geçemeyen eşya ve malları satma şansına sahip olmaktadır. Bu ürünler, e-ihale yöntemiyle satılmaktadır. E-ihaleler hakkında bilgi almak isteyenlerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasını düzenli olarak takip etmesi gerekir. E-ihalelere 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilir. Bunun yanı sıra, kurumsal olarak bu ihalelere katılmak mümkündür.

Gümrük malları ihalesine katılmak isteyenler, ihaleye verecekleri teklifin en az %10’unu teminat olarak vermek zorundadırlar. Söz konusu bedel, bir milyon TL’yi aşan bedellerde en fazla 100 bin TL olarak alınmaktadır. Gümrük malları ihalesine dair şartlar; Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından öğrenilebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Gümrükten Araba Almak: Alınır Mı? Nasıl Alınır?

Gümrükte Unutulan Eşyalar Nerede Satılıyor?

Gümrükten mal ve eşya satın almak isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Bu konuda, perakende satış mağazalarından bahsetmek gerekir. Türkiye’de bulunan perakende gümrük satış mağazaları İstanbul Sirkeci, İstanbul Erenköy, Ankara, Kocaeli ve Edirne’de yer almaktadır. Gümrükten geçemeyen ürünleri satın almak isteyenler, buralardaki perakende satış mağazalarına giderek bu mal veya eşyaları satın alabilirler. Mal veya eşyaların bizzat gidilerek satın alınması; avantajlı bir durumdur. Bu sayede, ürünün son haline dair bilgi edinilebilir. Bunun yanı sıra, internette Gittigidiyor.com gibi sitelerden gümrük eşyaları satış mağazası hakkında bilgi almak söz konusu olmaktadır.

İlginizi Çekebilir
araç satış

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir