1. Anasayfa
  2. İş

Gazeteci Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır – Gazetecilik Tecrübeleri

Gazetecilik lisans bölümü mezunundan gazeteciler ne iş yapar, gazeteciler ne kadar maaş alır konularındaki gazetecilik mesleği tecrübe yazısı.

Gazeteci Ne İş Yapar, Ne Kadar Maaş Alır – Gazetecilik Tecrübeleri
Gazetecilik Lisans bölümü, gazetecilik mesleği, maaşı
0

Gazetecilik lisans bölümü mezunu olan ve bir dönem gazetecilik yapmış Fatih Y.’den gazetecilik nedir, gazeteciler ne iş yapar, gazeteciler ne kadar maaş alır konularındaki tecrübe yazısını okuyalım:

Gazetecilik Mesleğindeki Tecrübelerim

Gazetecilik yapmak isteyenlere altın değerinde tavsiyelerde bulunacağım. İlk öncelikle bir konu üzerinde duracağım. Gazetecilik lisans mezunuyum lakin isteyen herkes gazetecilik yapabilir. Günümüz dünyasında, bazı bölümler için üniversite okuma şartı aranmıyor. Örneğin; yazılım mühendisliği, reklamcılık, gazetecilik… Bazı bölümler için ise aranıyor; tıp, veterinerlik…

 

Gazetecilik lisansı, yaklaşık 50’den fazla farklı ders gördüğünüz için sizin farklı düşünmenize yardımcı oluyor. Bu işi alaylı yapmak da size kalmış eğitimini alıp icra etmek de. Okulunu okumak da şöyle bir avantaj var: temeliniz çok sağlam oluyor. Gazetecilikle ilgili her şeye hakim olabiliyorsunuz. Okurken de çalışabilirseniz kendinizi aşmış olarak bulabilirsiniz. Alaylının şöyle bir avantajı var: tecrübelerle çok iyi yerlere gelebiliyorlar.

gazetecilik lisans bölümü, gazetecilik mesleği
Gazetecilik Lisans Bölümü Seminer Dersi

Eğer gerçekten iyi bir gazetecilik yapmak istiyorsanız ilk önce zorlu maratona ayak uydurmanız gerekmektedir. Ne zaman bir iş olacağı bu sektör için belli değildir. Pazar diye bir kavram gazetecilik için yoktur. İyi yapılanmamış yerde çalışıyorsanız izin denilen günde de işe çağrılma ihtimaliniz yüksektir. Saat kavramı ise çalıştığınız firmaya göre değişkenlik göstermektedir. Eğer bir haber sitesi, dergi gibi yerlerde çalışıyorsanız 9 saatlik eğlence yüklü bir maraton sizi bekliyordur. Gazete, televizyon kanalında çalışıyorsanız 10 belki 1 gün çalışma imkanınız olabilir. Bazen habere gidiyorsunuz, detay kovalıyorsunuz, önemli birisinin çıkmasını 2,3 saat kapıda bekliyorsunuz.

 

Gazetecilik Mesleği Maaşları

Gazetecilik maaşları sabit değildir. Bu sizin tamamıyla yeteneğinize kalmış bir durumdur. En düşük ücret asgari ücrettir. Zaten bu da bir zorunluluktur. Normal bir yerde çalışmak için en az istenilen tutar 2.500 ile 3 bin arasındadır. Gazetecilik, yaparken direkt olarak gazetecilik yapmazsınız. Farklı isimlerle bu işi yürütürsünüz; editör, genel yayın yönetmeni, haber müdürü, muhabir…

 

Gazetecilik yapmak isteyenler sahada kendisini iyi ifade etmesi gerekiyor. Konuşmaktan daha önemlisi basit bir şekilde ifade etmek. Bazen 5 saniyeniz oluyor ve o an o muhteşem soruyu yöneltmeniz gerekiyor. Eğer internet sitesi veya editör olarak görev alacaksanız biraz daha şanslısınız çünkü oturuyor oluyorsunuz. Haberler eğer ajans aracılığıyla geliyorsa düzenleyip yayına alıyorsunuz.

Gazetecilik mesleği, gazeteci ne iş yapar, gazeteci röportaj
Dernek Başkanı İle Röportaj Yaparken

Gazetecilik yapanların ve yapmak isteyenlerin bana göre mutlaka yapması gerekenler, bol bol farklı türlerde kitap okuması, farklı türlerde film ve dizi izlemesi, günlük haber akışını taraf tutmadan takip etmesi ve yorumlayabilmesi ve baskı altında çalışabilme becerisi elde etmesi gerekmektedir.

 

Burada haber yazma, haberi okuma, bir konuyu haber yapma ve basın ahlak ilkeleri gibi konulara değinmek istemiyorum. Çünkü gazeteci olmak isteyen herkesin bunları adı soyadı gibi biliyor olması gerekmektedir. Eğer, iletişim fakültesinden mezun olduktan sonra aktif olarak 12 ay çalışırsanız gazeteciliğin nişanesi olan basın kartına ulaşıyorsunuz. Eğer, iletişim fakültesi mezunu değilseniz 24 ay aktif çalıştıktan sonra bu nişana hak kazanıyorsunuz. Üniversite okurken farklı alanlarda haber ödülü yarışmalarına girebiliyorsunuz. Basın kartı da birçok indirimi bulunuyor. Bazı özel yerlere sadece basın kartı sahipleri girebiliyor; Cumhurbaşkanın konuşmalarına…

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir