1. Ana Sayfa
  2. İş

Garsonluk Yapmak – Garsonlar Ne İş Yapar ? Ne Kadar Maaş Alır?

Garsonların ne iş yaptığının,ne kadar maaş aldığını, çalışma saatlerinin ve garsonluğun olumlu-olumsuz yönlerinin anlatıldığı tecrübe yazısı.

Garsonluk Yapmak – Garsonlar Ne İş Yapar ? Ne Kadar Maaş Alır?
Garsonluk
0

Otellerde garsonluk yapan Hakan D.’nin garsonların ne iş yaptığını,ne kadar maaş aldığını, çalışma saatlerini ve garsonluk yapmanın olumlu-olumsuz yanlarını anlattığı tecrübe yazısı:

Garsonlukla İlgili Tecrübelerim

Garsonluk yapmaya boş zamanlarımı değerlendirmek için başlamıştım. İlk olarak tam zamanlı çalışmadım. Günlük olarak extra denilen garsonluk işine başladım. Extra garsonlukta amaç gideceğin yerde yardımcı garsonluk görevi görmekten oluşmaktaydı. Biz genel itibariyle otellere gidiyorduk.

 

Otellerde Garsonluk

Otellerde 3 tür garsonluk vardır: banket elemanları, restaurant elemanları ve alakart servis elemanları. Bu 3 türünün de şef garsonu normal garsonu bulunmaktadır. Tam olarak, komi diye bir kavram oteller için yoktur. İşi az bilen insanlar komidir ama komi diye hitap edilmez.

 

Garsonluğa Başlamam

Garsonluğa ilk olarak banket elamanı olarak başladım. Burada, otellerde iş toplantıları olan insanlara genel itibariyle garsonluk hizmeti sundum. Bazen otellerde düğün oluyor bunların hepsine banket elemanları bakıyor. İlk başlarda yavaş yavaş alışmaya başladım. Şirketlerin en üst düzey insanları geliyor ve toplantılara katılıyor. Garsonluğun en iyi hizmetini etmen gerekiyor. Otel yönetiminin talebi her zaman böyledir. Oteller için 5 yıldız var imkansız diye bir şey yoktur. Bir şey eksik değildir. Hemen depodan bir yerden çıkartılır.

 

Garsonların Çalışma Saatleri

Otelde tüm çalışmalar 9 saat olarak ücretlendirilir. Extra çalışıyorsanız ödemeyi otel yapmaz ait olduğunu şirket yapar. Mesaiye kalırsanız saatiniz ya 5 liradır ya da 10 liradır. 30 dakika yemek hakkınız vardır. 10-20 dakika da çay gibi ihtiyaç molası vardır. Düğün olduğu zaman belli bir temposu vardır. Tempoya ayak uydurmanız gerekiyor. Ramazanda garsonluk yaparsanız extra tempo gerekiyor. Herkes yemek, içecek beklediğinden sabırsız olabiliyor.

Garsonlar Ne iş Yapar, Zor Mu ? Olumlu ve Olumsuz Yanları

Garsonluk işleri her yerde farklılık gösterebiliyor. Genel itibariyle hizmet elemanı oluyorsunuz. Avantajları; insanlara hizmet ediyorsunuz, yardım ediyorsunuz, onların mutluluğuyla mutlu oluyorsunuz, belli bir ücretin yanında başka inanlarla da haşır neşir oluyorsunuz. Dezavantaj; müşteriler sabırsız olabiliyor, bazen bir anlık hata ile elinizdeki ürünleri düşürebilirsiniz ve hep ayakta durduğunuzdan yorucu olabiliyor.

Otel Garsonluk Yapmak Zor mu maaşları çalışma saatleri
Otellerde Garsonluk

Garson Maaşları Ne Kadar?

Maaşlar konusunda ise her yer değişkenlik gösteriyor. Extra garsonluk yaparken ben günlük 70 lira alıyordum. 2019 yılında 80 lira olduğunu öğrendim. Tam garson maaşları oteller için 2300 + tip diye yükseliyor. Otellerde güzel tip çıkması için iyi çalışmak ve iyi yerde olmak gerekmektedir. Otel garsonluğu normal garsonluktan farklıdır. Daha çok sorumluluk gerektiriyor. Müşterinin bir tanesi sizi çekip çok değişik sorular sorabiliyor. Olayı çok iyi yönetmeniz gerekiyor. Son olarak ‘garson gülümsemesi’ diye bir kavram olduğunu da asla unutmamanız gerekiyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap