1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Evlat Nasıl Edinilir? Evlat Edinme Şartları Neler?

Evlat Nasıl Edinilir? Evlat Edinme Şartları Neler?
Evlat Nasıl Edinilir Evlat Edinme Şartları
0

Türkiye’de binlerce çocuğun devlet koruması altında büyüdüğünü ifade etmek gerekir. Devlet korumasında olan bu çocukların devletin uygun gördüğü bazı ailelere evlatlık olarak verilmesi mümkündür. Ancak, evlat edinmek isteyen ailelerin birtakım şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Evlat edinme süreci ile ilgili detayları yazımızda paylaşacağız.

Ülkemizde binlerce çocuğun ailesiz olarak büyüdüğünü ve bir aile ortamına sahip olmak istediğini tahmin etmek zor değildir. Buna ek olarak, birçok çift, sağlık şartlarından dolayı çocuk sahibi olamamaktadır. Bu bağlamda, çocuğu olmayan ailelerin bir kısmının evlat edinmek gibi bir isteği vardır. Ancak, devletin bu isteğe sahip olan herkesin evlat edinmesine imkan tanımadığını belirtmek gerekir.

Evlat Edinmek İsteyen Kişilerde Olması Gereken Şartlar Nelerdir?

Bekarlar evlat edinebilir mi sorusuna maalesef hayır cevabını vermekteyiz. Çünkü, evlat edinmek isteyen kişilerin yasalar gereği en az beş yıldan beri evli olmaları gerekmektedir. Buna ek olarak, eşlerden birinin en az otuz yaşını aşması şartı bulunmaktadır. Ayrıca, evlat edinmek isteyen kişilerin evlatlık olarak almak istedikleri çocuktan en az 18 yaş büyük olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Evlat edinme süreci ne kadar sürer diye düşünenlere devletin bu konuda birtakım prosedürleri olduğunu belirtmek gerekir. Evlatlık alınmak istenilen çocuk; söz konusu ailenin yanına bir anda verilmemektedir. Çocuğun bir yıl süreyle söz konusu ailenin yanında kalması mümkündür. Bir yıllık süre içerisinde çocuğun durumu, düzenli olarak kontrol edilmektedir. Bakanlık yetkilileri; bu konuda oldukça dikkatli davranmaktadır. Devlet denetiminde yapılan evlatlık verme işleminin ancak mahkeme kararı ile yapıldığını belirtmek gerekir.

Mahkemenin çocuğu evlatlık vermeye hükmetmesinin ardından aile, çocuğu diğer ailenin nüfusundan sildirmektedir. Kendi nüfus kütüğüne aldırmaktadır. Bu işlemin ardından çocuğun nüfus kağıdında bulunan anne baba kısmına yeni anne babasının ismi yazılmaktadır.

Evlat edinmek isteyen kişiler, istenilen belgeleri tamamlamalarının ardından sıraya alınmaktadırlar. Ailenin sırası geldiğinde istedikleri özelliklere sahip olan üç çocukla tanıştırılmaları söz konusu olmaktadır. Ailenin bu üç çocuktan birisini alması zorunludur. Aileye üç çocuk haricinde başka çocuk gösterilmez.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ev Almak Mı Araba Almak Mı Mantıklı ?

Evlat Edinmek İçin Nasıl Başvurulur?

Evlat edinme başvurusunun randevu alınarak ve şahsen yapılması gerekmektedir. Buna ek olarak, eşlerin birlikte başvuru yapması zorunludur. Evlat edinme için nereye başvurulur diye düşünenlere Türkiye’de yaşayan kişilerin bulundukları yerleşim yerlerindeki İl Müdürlükleri’ne başvuru yapmaları gerektiğini hatırlatmak gerekir. Yurt dışında yaşayan T.C vatandaşları ve yabancı ülke vatandaşları; kabul eden devletin merkezi makamına başvuru yapmak zorundadırlar. Evlat edinme ücreti yoktur. Ancak, evlat edinen ailenin çocuğa bakabilecek maddi duruma sahip olması gerekmektedir.

Yeni Doğmuş Bir Bebeği Evlat Edinme

Evlat edinmeyi düşünen çiftler; yeni doğmuş veya henüz bir yaşını doldurmamış bir bebeği evlat edinmek isterler. Çünkü, bebeklerin yeni ailesiyle bağ kurması çok daha kolay olacaktır. Fakat, yeni doğmuş bebeği evlat edinmek isteyenlerin sayısının bir hayli fazla olmasından dolayı bu düşüncedeki ailelere sıranın gelmesi uzun sürmektedir.

Yeni doğmuş bebek evlat edinme şartlarının herhangi bir çocuğun evlat edinilmesi için gereken şartlardan herhangi bir farkının olmadığını ifade etmek gerekir. Bebek evlat edinme şartları arasında ailenin maddi durumu, çiftlerin sağlık durumları, çocuğun kalacağı yer, istenilen evraklara sahip olma gibi kriterlere dikkat edilmektedir. Nüfus kayıt örneği, adli sicil kayıt belgeleri, sağlık kurulu raporları, gelir ve sosyal durumu gösteren belgeler, yerleşim belgesi, öğrenim durumu belgesi, eşlerden birinin yabancı uyruklu olması halinde istenen oturma izni belgesi gibi belgelerin en geç iki ay içerisinde ilgili makama teslim edilmesi gerekmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nın internet sayfasından konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap