1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Ev Almak Mı Araba Almak Mı Mantıklı ?

Ev Almak Mı Araba Almak Mı Mantıklı ?
Ev Almak Mı Araba Almak Mı
0

Yatırım yapmak isteyen bireyler günümüzde birçok alternatif ile karşılaşmaktadır. Aslında doğru zamanda doğru yatırım aracına sermaye aktarmanın her zaman mantıklı olacağı unutulmamalıdır. Bununla birlikte ev almak mı araba almak mı sorusuna da yanıtlar arandığı için sizlere bu konudaki en detaylı bilgileri aktarmaya devam ediyoruz.

Önce Ev mi Almalı Araba mı?

Belirli bir miktarda sermayesi olanlar ev ya da araba arasında tercih yapmak isteyebilir. Emlak sektörü aslında geçmiş dönemlerde en güvenilir limanlardan biri olarak ciddi yatırımlar almıştır. Artık popülerliğini kaybettiği için yatırımcılar ekonomik durumlardan dolayı emlak piyasasına olan güvenini kaybetmiştir. Yatırım odaklı ev almak isteyenler de genelde düşük faizli konut kredilerinden yararlanarak konut sahibi olurken, satın aldıkları evi kiraya vermeyi düşünmektedir. Fakat konut fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ev almak mı araba almak mı sorusuna verilecek yanıtlar şu sıralar konut alınmaması gerektiği yönündedir.

Yine de iki yatırımdan birini mutlaka tercih edecek olan bireylerin önce piyasa araştırması yapması ve daha sonra yatırımını gerçekleştirmesi gerekir.

Ayrıca cebinizde nakit olarak bulunan para miktarı da bu noktada çok önemlidir. Örneğin;

100.000 TL nakit paranız bulunduğunu düşünelim.

  • Yatırım amaçlı 200.000 TL’lik ev almanız için 100.000 TL daha kredi çekmeniz gerekmekte. 100.000 TL’lik kredi çekmeniz durumunda geri ödeyeceğiniz miktar 60 ay vade için 133.103 TL. Vakıfbank için ödeme planı aşağıdaki gibi:
Vakıfbank Konut Kredisi
Vakıfbank Konut Kredisi
  • Diğer yandan 150.000 TL’lik bir araç almayı düşündüğünüzü varsayalım. Bu durumda 50.000 TL’lik taşıt kredisi çekmeniz gerekmekte. 60 ay vade için geri ödemeniz gereken miktar 74.280 TL. Vakıfbank için ödeme planı aşağıdaki gibi:

[table id=6 /]

Elinizdeki nakit miktarına göre yukarıdakine benzer bir hesaplama yaparak karar verebilirsiniz.

Araba Almak Mantıklı mı?

Toplumumuzda araç sahibi olmak artık bir sosyal statüyü temsil etmektedir. Ancak araba almak mantıklı mı araştırması yapanlar da yine piyasadaki pahalılık ile karşılaşmaktadır. Birikimlerini araç alıp satarak değerlendiren veya araç satın alarak kiralamaya veren yatırımcılar uzun vadede güzel kazanç elde edebilir. Ayrıca araba almak beraberinde muayene, trafik sigortası kasko, periyodik bakımlar, yakıt, otopark ve MTV gibi harcamaları beraberinde getirmektedir. Haliyle günümüzdeki yatırımcılar bu konuda da henüz net bir karar alma aşamasında değildir.

Aracı aldıktan sonra masrafları devam etmektedir. Benzinli bir otomobilin 1 yıllık masrafları yaklaşık aşağıdaki gibidir:

[table id=5 /]

 

thumbnail
Önerilen Yazı
2019 Yatırım Önerileri: Paramı Nasıl Değerlendirmeliyim?

Araç almak için kredi çektiğinizi de düşünerek aylık kredi ödemenize ilave olarak yukarıdaki masrafları da ilave etmeyi unutmayın.

Ev Almak Mantıklı mı?

Konut sahibi olmak her anlamda mantıklıdır. Yatırım yapan bireyin kullanmasa bile kiraya vererek aylık kazanç elde edebileceği konutlar, piyasadaki koşullar gereği şekillenebilir. Yani ev alma kararı veren bir kişinin konut fiyatlarını incelemesi ve satın aldıktan sonra ne şekilde değerlendireceğini bilmesi gerekir. Bu yüzden ev almak mantıklı mı sorusuna verilecek en doğru yanıt, günümüz piyasa koşullarına göre şekillenmektedir.

İlave olarak yatırım için mi yoksa oturmak için ev alacaksınız? Bu sorunun yanıtı da kararınızı etkileyecektir. Şu sıralar konut fiyatlarında bir miktar gerileme yaşanmaktadır ve bu nedenle eğer oturmak için ev alacaksanız doğru bir zaman olabilir. Ancak yatırım için ev alacaksanız ev fiyatları kısa sürede ciddi bir yükseliş yaşayacağını söylemek zor.

Araba Satıp Ev Almak

Araba satın almaya göre daha garantili ve kesin kazançlı bir çözüm olan ev sahibi olmanın kendine özgü masrafları bulunmaktadır. Kredi ile ev satın alırken ekspertiz değeri, tapu harcı ve faiz oranı gibi ekstra maliyetlerle karşılaşılır. Araç alırken de birçok masrafın sizi beklediği unutulmamalıdır.

Aracınızı sattıktan sonra ev almak için kredi çekmeniz gerekecek mi yoksa araç tutarınız ev fiyatını tamamen karşılıyor mu? Bu sorunun cevabı eğer araç tutarı ev fiyatını tamamen karşılıyor ise aracınızı satıp ev alabilirsiniz. Daha sonra araç ihtiyacınız tekrar olacak ise daha düşük fiyatlı bir araç alabilirsiniz. Alacağınız araç için kredi çekecek iseniz aldığınız evi kiraya vererek aylık kredi ödemesinin bir kısmını bu kira bedeli ile yapabilirsiniz.

Sonuç olarak ev almak mı araba almak mı sorusuna verilecek yanıt kişisel olmalıdır. Ayrıca ülke ekonomisi değerlendirildikten sonra karar verilerek gerekli aksiyonlar alınabilir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir