1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

CS:GO ve Steam Üzerinden Para Kazanma Tecrübem

CS:GO ve Steam Üzerinden Para Kazanma Tecrübem
CS GO Steam Para Kazanma
0

CS:GO ve Steam üzerinde oyunlarda al-sat yaparak para kazanan ve bu süreçte neler yaptığını, nasıl ilerlediğini, CS:GO ve Steam satışlarına nasıl başladığını anlatan Ali Enes’in para kazanma tecrübe yazısını okuyalım:

 

CS:GO ve Steam İle Para Kazanma Tecrübem

CS:GO ve Steam İle Tanışmam

Merhabalar öncelikle, para kazanmanın zor olduğu bu dönemlerde internetten öğrenci halimle kazanç elde etmek için uğraşlarda bulunuyordum. Bununla ilgili birçok yazı okudum, video izledim ancak tecrübe etmek gerçekten bambaşka oluyormuş. İnternet üzerinde birçok sektör bulunuyor. Kendime uygun olanı seçerken kendime yakın olanı da seçmeliydim.  Araştırma yaparken bazı insanların  mobil ve bilgisayar oyunlarını oynayarak da para kazandığını gördüm.

Bunun üzerinde gerçekten düşündüm ve bana en yakın olarak oyun sektörü aklıma geldi. Ancak oyun yapımı değil bazı oyun hizmetlerinin sağlanmasıydı. En başlarda CS:GO oynayarak para kazanmaya çalışıyordum. CS:GO üzerinden çeşitli gruplardaki ve sitelerdeki turnuvalara katılıyordum. Elimden geleni takımımla beraber yapmaya çalışıyordum ve bazı turnuvalardan bir miktar ödül de kazandım.

Ardından oyuna büyük bir güncelleme gelmesi nedeniyle bilgisayarımın yetersizliği anlaşıldı ve gerçekten oyunu oynatmayacak derecedeydi. Ev taşımamız nedeniyle de internetimde bazı problemler oldu ve böylelikle bu oyuna ara vermek zorunda kaldım. Ancak hiçbir şekilde bu Steam platformundan kopmak istemiyordum.

Bu arada Steam için de binlerce oyunu bulunduran, oyuncuların oyunları satın aldığı, hangi oyunu ne kadar oynadığını gösteren ve çeşitli başarımları bulunan, birbirlerini arkadaş olarak ekleyebileceği ve profil oluşturabileceği bir platform diyebilirim. Bu platformda ben gerçekten kazanç elde eden ve bunu işi gibi yapan kişileri görüyordum.

İnternetten Oyun Oynayarak Para Kazanma
Steam Profilim

Steam üzerinde Trader’lık diye bir meslek türemişti. CS:GO oyununa ait oyun için malzemelerin alımını belirli bir orandan yapıp üzerinde komisyon ekleyerek satıyorlardı. Gerçekten kazancı olan bir işti ancak bunun için belirli bir sermaye gerekiyordu. Bu sermaye de öğrenci halimle bende bulunmuyordu.

Para Kazanmak İçin Çevremi Nasıl Genişlettim?

Başlamak için daha farklı bir yol seçmeliydim. Bu zamanda her instagram, facebook gibi platformalarda oyun sayfalarının yaptığı etkinlik ve çekilişleri sıkı sıkı takip eder hepsine katılırdım. Hiç unutmuyorum şansıma bir gün Revenge Wish E-Spor adlı bir sayfadan Battlelfield 1 hesabı kazanmıştım. Bu oyunu tabiki tahmin edebileceğiniz üzere benim bilgisayarım kaldırmıyordu. Facebook platformu üzerinden bu hesabın satışını gerçekleştirdim ve elime sonunda az da olsa bir para geçmişti.

Bu hesabın satışını gerçekleştirirken birçok kişiyle muhattap oldum ve diyalog kurdum. Bu işlerin nasıl işlediği yeni yeni anlıyordum. Bu süreçte beni dolandırmak isteyen insanlar da tabiki karşıma çıktılar ancak çeşitli yöntemlerle biraz da sezgiyle beraber dolandırıcı olan kişiler kendilerini çok rahat belli etmektedirler.

Bu süreçte güvence, tanınmışlık ve referans çok önemliydi. İnsanlar daha önce başarılı satışları bulunan birinden almak yerine doğal olarak ilk kez satış yapan benden almazlardı. Buna bir çözüm yolu bulmalıydım. Elimde satışını yapabileceğim bir ürün yoktu bu yüzden satış yaparak referans kazanamazdım.

Ben de çeşitli yerlerde moderatörlük peşinde koştum. Canlı yayın yapan bir CS:GO kanalından uzun uğraşlar sonucunda moderatörlük hakkı elde ettim. Hem eğlendiğim bir yayını izliyor hem de görevimi yapıyordum. Bu sayede steam platformu üzerinde yeni dostlar ve bir adet yayıncı tanıdık elde edindim.

Bu görevden bir süre sonra bir CSGO sunucusunda da moderatörlük görevine katılmayı başardım. Hem sunucu hem de discord üzerinde moderatörlük görevinde bulundum. Discord için de Skype’ın sadece oyuncular için tasarlanmış ve daha kaliteli bir deneyim sunan konuşma uygulaması diyebiliriz. Bu görevim de yine bana bir miktar popülarite kattı ve burda da bu platform üzerindeki yeni kişilerle dostluk kurabilme fırsatım oldu.

CS:GO ve Steam’de Neler Satarak Para Kazandım?

Ardından satabileceğim ürünleri araştırmaya başladım. Eski tarihli steam hesapları, steam üzerindeki rastgele oyun kodu, CS:GO’daki rank yükseltme işlemleri gibi hizmetler satılmaktaydı. Daha farklı hizmetler de vardı ancak şu anlık yapabileceğim bunlardı. Öncelikle bunları tedarik edip satamayacağım ihtimalinden dolayı al-sat yapmadım.

Bunları satan birkaç kişiyle konuştum ve yönlendirme karşılığında bu ürünlerden belirli bir komisyon istedim. Onlar da bana kendilerince bir fiyat çıkardılar. Ben kişilerin ürünlerini paylaşıyor müşteri buluyor ve hiçbir zarar etmeden onlardan komisyon alıyordum. Bu sistem bir süre böyle devam etti. Belirli bir referans ve güvenilirlik düzeyine ulaştığımı düşünüyordum.

CS:GO ve Steam Ürünlerini Hangi Platformlarda Sattım?

Yine bu zamanda CS:GO’da rank yükseltme ile uğraşan kişi bana Facebook grubu üzerinde moderatörlük görevi verdi. Otuz beş bin kişilik CS:GO grubunda moderatör olmak da ayrı güzel bir duyguydu. Bütün atılan gönderileri ve o gönderilerdeki yorumları tek tek okuyor ve bana verilen görevi en iyi şekilde idrak etmeye çalışıyordum.

Bütün yetkili olduğum yerlerde görevimi en iyi şekilde yapmayı ve gözleri üzerime çekmeyi başarmıştım. İnsanlar bana artık kendi aralarındaki alım-satım işlemlerinde aracı olmam için bana geliyorlardı. Ürünü de parayı da bana gönderiyorlar ardından ürünü alıcı kişiye parayı ise ürünü satan kişiye aktarıyordum.

Bu süreçte birkaç tane steam rastgele oyun kodu satın aldım ve çeşitli gruplardan satmaya başladım. Bir satışlar sırasında yine bir dost edindim ve bu kişiyle kendi oyun grubumuzu kurmaya karar verdik.

Oyun Oynayarak Para Kazanmak
Facebook Sayfamız

Bu oyun grubumuz facebook, twitter, instagram ve steam üzerinden faaliyet gösteren oyun üzerine mizah yapan bir oluşumdu. Kendi grubumuzu da kurunca zaten kendi topluluğumuz olmuştu diyebilirim. Steam rastgele oyun kodu satışlarımın ardından eski tarihli steam hesaplarında da al-sat işlemi uyguluyordum.

Ardından pazar alanı olarak facebook’un kısıtlı olduğunu gördüm ve satışlarımı büyütebilecek yeni platformlar yeni siteler aramaya başladım. İnternet üzerindeki teknoloji ve oyunlar ilgili birçok forumda üyelik açtım. O sitelerdeki konuşmalara katıldım, postlara yorumlar yazdım ve her forumda ayrı bir ortam elde etmeyi başardım. O forumlar üzerinde de ilanlar açarak satışlarımı oralarda da devam ettirdim. Bu forumlar üzerinde de yeni dostluklar, yeni müşteriler ve daha çok referans gösterebileceğim kişi elde ettim.

Oyun Oynayarak Para Kazanmak
Satış Yaptığımız Mağazamız

Ardından Steam platformu üzerinde çeşitli bot hizmetleri bulunan ve ülkemizde tek yüzde yüz Türkçe dil desteği ile birlikte bu işi yapan bir ekipte destek ekibine alındım. O kadar kişiyle tanıştım o kadar yeni dostluklar edindim ancak gerçekten burası bambaşka bir ortamdı. Gerçekten abi kardeş gibi olmuştuk. Herhangi bir isteğimi çekinmeden söyleyebiliyordum. Steam botlarının kullanımı ve botu kullanırken karşılaşılabilecek konular hakkında destek vermekteydim.

Bu arada kısa süreli olarak hikayemin en başında çekilişini kazandığım e-spor takımında da moderatörlük görevini üstlendim. Forumlar ve facebook üzerinden satışlarıma devam ederken buralardaki görevlerimi de ihmal etmiyor ve büyük bir ciddiyetle sürdürüyordum. Bu sırada oyun satan siteler üzerinde mağaza açma gibi bir özellik olduğunu keşfettim.

İnsanlara oyunları satan bu sitelerde, ilanlarımı paylaşmak ilanlarımın görünürlüğünü ve bundan kaynaklı olarak da satışlarımı arttıracaktı. Bu siteler tabiki bu ilanlardan kendilerine bir pay çıkarıyorlardı. Bunlar gelişirken kurduğum grup ile beraber bir site açma fikrine kapıldık ve ürünlerimi satabileceğim kendi sitemi de kurmuş bulundum.

Steam ve CS:GO Satışlarından Elde Ettiğim Kazançlar

CS:GO ve steam satışları ile aldığım ödemelerin bir kısmını aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz:

STEAM CS GO PARA KAZANMAK
Steam ve CS:GO Satışlarından Aldığım Ödemeler

Bu hikayeye başlama sebebim olan iyi bir bilgisayar ve cep telefonu hayalime halen ulaşamadım ancak elbette ulaşacağım. Size tavsiye olarak ne olursa olsun güler yüzlü ve anlayışlı olun diyebilirim. Müşteri kazanmak yerine dost kazanmaya odaklanmak da ayrı güzel bir durumdur. Emek edip çaba gösterdikten sonra kimse sizi bu yoldan döndüremez. Sonuç olarak kendinize hedef koyun, çabalayın ve başarın. Olay bundan ibaret…

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap