BESYO Hazırlık Sürecim ve Sonuç
Besyo Üniversite Hazırlık
0

[kkstarratings]

BESYO ile ilgili genel bilgiler vererek  nasıl hazırlandığımı, yetenek sınavlarını, başıma gelen talihsizliği ve sonrasındaki süreci anlattığım tecrübe yazım sizlerle :

Üniversite Sınavına İlk Hazırlık Sürecim

Merhabalar,

Üniversiteye hazırlık dönemleri zamanında beni de bir hayli bunaltmaya başlamıştı. Günümüzde ve geçmiş zamanlarda üniversiteye hazırlık yapan arkadaşlarım, bu anılarımdan sonra o anları hatırlayacaktır ve bana hak vereceklerdir.

Lise dönemi bittikten sonra akıllara hemen üniversite gelir ve aileler artık bizleri sıkıştırmaya başlar. Hal böyle olunca da hepimizin akıllarına ‘’Ben ne olacağım?’’ sorusu gelir.

Aileleriniz bu konuda daha da baskıcıysa hemen komşu çocuklarını ve akraba çocuklarını örnek vermeye başlıyor. O böyle yapmış, bu şunu kazanmış derken kafamın bir hayli şiştiği günleri dün gibi hatırlıyorum.

Lise dönemim bittikten sonra herhangi bir dershaneye yazılmadan 200 civarında bir puan almıştım. Maalesef ne kadar araştırsam etsem de, kendime uygun bir bölüm bulamadım. Anlayacağınız tıpkı birçoğunuz gibi ailemin nasihatlerini ve laflarını bir sene boyunca boşu boşuna işittim.

Bu durum gerçekten de insanı bunalıma sokabiliyor. Bunu en iyi anlayan biz öğrencileriz. Gel zaman git zaman diğer sınav dönemine girmiştim. Artık bir dershaneye yazılmanın zamanı geldiğinin farkına vardım ve çocukluk arkadaşımın bir dershaneye yazıldığını öğrendim.

Bir akşam parkta buluştuk ve bana benim de dershaneye gelmem gerektiğini söyledi. Çünkü o da artık ailesinin laflarından bunalmıştı, dershaneye yazılmıştı ve bir şeyler yapmak zorundaydı. Biraz düşündükten sonra duruma olumlu baktım.

Artık dershaneye yazılmıştım ve ilk zamanların hevesiyle derslere müthiş şekilde yoğunlaşmıştım. Adeta derslerden başka bir şey görmüyordum ve hedefimi de belirlemiştim. Ben, beden eğitimi öğretmenliği okuyacaktım.

Beden eğitimi bölümünü okumam için de antrenman yapmalıydım ve yeni bir BESYO kursuna adımı yazdırmalıydım. Bu için kursları araştırmaya başladım. Lisede beden eğitimi derslerime gelen hocamla görüştüm ve o kursa da kayıt oldum.

BESYO Nedir ve Genel Bilgiler

BESYO’nun Açılımı

Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu ‘nun kısaltılmışıdır. Yüksekokul olmasına rağmen 4 yıllık eğitim verilmektedir. Spor Akademisi olarak da bilinen BESYO yurt dışında Physical Education and Sport Department (Fiziksel Eğitim ve Spor Bölümü) olarak geçmektedir.

Beden eğitimi öğrenmeni olmak için BESYO okumalısınız.

BESYO Üniversiteleri, Şartları ve Taban Puanları

Şu an ülkemizde 81 devlet üniversitesinde  ve 13 özel üniversitede BESYO bölümü bulunmaktadır.  Bu 94 üniversitenin hepsi özel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır arkadaşlar.

Özel Yetenek Sınavı Nedir?

Özel yetenek sınavı koordinasyon parkurlarında dayanıklılık, kondisyon gibi testlerin yapıldı ve ayırca branş sınavları yapılarak öğrencilerin seçildiği sınavlardı. Bu testlerin yanında bazı üniversiteler sportif özgeçmişe (lisansa)’da bakmaktadır.

BESYO ÖSYM Tercihiyle Alan Üniversiteler

Özel yetenek sınavı gerekmeden ÖSYM tercihi ile alan üniversitelerde bulunmaktadır. Şu an sadece 2 üniversite bu şekilde alım yapmakta : Kocaeli Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi.

Kocaeli Üniversitesinin 2018 taban puanları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

[table id=2 /]

 

Yetenek Sınavı ve Üniversite Sınavı

Bir yandan dersler, bir yandan antrenmanlar derken artık bunalmaya başlamıştım. Kısa zamanda bütün sosyal aktivitelerim bitmişti ve insanlarla bile çok nadir görüşmeye başlamıştım.

Sosyal aktivitelerim sadece dershane arkadaşlarımla, dershane çıkışında biraz dolaşmak olmuştu. Zamanla kendimi daha da güçsüz hissediyordum ama kazanacağım gün aklıma geldiğinde de kendime güç veriyordum.

Dershanedeki deneme sonuçlarım biraz yüksek gelmişti ve bunun rahatlığıyla çalışmaya biraz ara vermiştim. Sizde de böyle oluyorsa, kesinlikle ara vermeyin arkadaşlar. Çünkü dershane denemeleriyle normal sınav gerçekten de aynı kefeye konulmuyormuş. Bunu da tecrübe ederek öğrenmiştim.

Antrenman ve dersler derken artık sınav zamanı yaklaşmıştı. Sınavıma girdikten sonra derin bir nefes aldım ve hemen antrenmanlara sıkı bir şekilde devam ettim.

Bu defa açıklanan puanım da geçen senekinden pek farklı değildi. Bu defa da 250 civarında bir puan aldım. Diğer bölümler için bu not pek iyi olmasa da, beden eğitimi öğretmenliği bölümü adına gerçekten de orta halli bir puan diyebilirim.

Notlar açıklandıktan sonra beden eğitimi hocam, benim için yetenek sınavına gireceğim şehirleri araştırmaya başladı. Öncelikle Sivas’ı deneyecektim, daha sonra memleketim Malatya’da sınava girecektim.

Sivas’a gittim ve birkaç gün orda kaldıktan sonra sonuçların olumsuz geldiğini öğrendim. Hal böyle olunca eşyalarımı toplayarak memleketim Malatya’ya doğru yola çıktım.

Yetenek Sınavı : Parkurda Talihsizlik

Hocam, bu konuda üzülmemem gerektiğini ve memleketimde kesinlikle kazanabileceğimi söyledi. Malatya parkurları kuruldu ve üzerinde geceler boyu çalıştık.

Özel Yetenek Sınavı Parkur
Yetenek Sınavı Parkur

Tutulan saniyelere göre mükemmel bir potansiyel yakalamıştım. Gerçekten de kazanabilirdim arkadaşlar. Gün geçtikçe Malatya sınavı geldi çattı.

Sınava girdiğimde talihsiz bir an yaşadım ve mükemmel bir koşu potansiyeliyle ilerlerken hiç beklemediğim yerde ayağım kaydı düştüm. Böyle olunca da saniyeler aldı başını gitti ve Malatya sınavını da kaybettim. Peki şimdi ne yapacaktım? Pes mi edecektim? Pes etmedim arkadaşlar.

Karşıma Çıkan Talih : Rekreasyon Bölümü

Bir gün dershaneye beraber yazıldığım çocukluk arkadaşımla piknik yapmaya karar verdik. O sırada da yeni üniversiteler, hangi şartlarda öğrenci alacaklarını açıklıyordu.

Birden Elazığ’ın sınavının açıklandığı haberini aldık. Habere göre Elazığ Fırat Üniversitesi Rekreasyon bölümü için yetenek sınavı olmayacaktı ve öğrenciler sportif özgeçmişle okula alınacaktı.

Bizim de sporcu lisansımız vardı ve orda epeyce sevindik. Kayıt tarihlerini kenara not aldık, evraklarımızı hazırladık ve tarihi beklemeye başladık.

Kayıt tarihi günü geldiğinde de arkadaşımla beraber yola çıkmaya ve evraklarımızı bırakmaya karar verdik. İkimizin puanları da birbirine çok yakındı.

Ya ikimiz kazanacaktık, ya da ikimiz de boşta kalacaktık. Babama durumu anlattım ve arabasını alarak yola çıktım. Arkadaşımla beraber evraklarımızı verdik ve aynı gün dua ederek geri döndük.

İlk Sonuçlar : Yedeklerdeyim

Evrakların teslim süresi bittikten sonra artık asil ve yedek kazananlar açıklanacaktı. Rekreasyon bölümünün 55.yedek sırasındaydım.

Ben asil beklerken nasıl yedek gelebilirdi ki? İçimdeki tüm istek ve tüm ümitler son bulmaya başladı arkadaşlar. Yine de pes etmedim ve beklemeye başladım.

Asil yedekler bittikten sonra kayıt yaptırmayanların yerine yedekleri telefonla arayarak çağırmaya başladılar.

Bu durumu babama anlattığımda ‘’Boş bir bölüm okuyacaksın. Zaten o kadar yedek arasında sana sıra gelmez.’’ Gibi olumsuz söylemlerle karşılaştım.

Fakat annem bu konuda hep arkamda durdu ve kazanacağıma benden çok inanıyordu. Ben ise günden güne telefon bekliyordum.

Ve Zafer : Rekreasyon Bölümünü Kazandım

Bir gece uyudum ve rüyamda kazandığımı gördüm. Öylesine mutlu uyandım ki hemen telefonuma baktığımda, okul tarafından iki kere arandığımı gördüm.

Uykudan dolayı telefonu duymamıştım. Hemen arayan numarayı geri aradım ve ‘’Bölümü kazandınız, gelip kayıt yapacak mısınız? Diye sordular bana. Ben de hemen geleceğimi söyledim.

Öylesine mutluydum ki, hayatımda daha önce böylesine sevindiğimi hatırlamıyorum. Hemen iş yerine giderek babamdan arabayı aldım kazandığımı söyledim ve beni tebrik etti.

Arabayı aldıktan sonra eve gelip annemi almıştım ve beraber çıkmıştık yola. Tüm kayıt evraklarımı hazırladım, nihayet okula ulaştım ve kaydımı gerçekleştirdim. Şuan ise pes etmediğim için sevdiğim bir bölümü okuyorum.

Benden sizlere bir nasihat ve hayat dersi olsun. Sevdiğiniz bir şeyin peşini bırakmayın arkadaşlar. Şuan okuluma severek gidiyorum ve severek okuyorum. Hayatta hiçbir şey için pes etmeyin ve sevdiğiniz şeylerin peşinden gidin. Sonunda başkaları değil, siz mutlu olacaksınız.
Yazımı okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim…

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir