1. Anasayfa
  2. İş

Bekçiler Polis Olabilir Mi? Polis Kadrosuna Geçebilirler Mi?

Bekçiler Polis Olabilir Mi? Polis Kadrosuna Geçebilirler Mi?
Bekçiler Polis Olabilir Mi?
0

Bekçilerin güvenlik söz konusu olduğunda akla ilk gelen meslek grupları arasında olduğunu ifade edebiliriz. Bekçi nedir diye merak edenlere bekçilerin bilhassa geceleri bir alan veya bölgenin güvenliğini sağlamakla sorumlu olan kişiler olduğunu belirtmek gerekir. Özel durumlar dışında bekçilerin akşam 10 ile sabah 6 arasında görev yapması söz konusu olmaktadır. Bekçilerin silah taşımak ve gerektiği hallerde kullanmak gibi yetki ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu yazımızda ayrıca bekçiler polis olabilir mi sorusuna da yanıt vereceğiz.

Günümüz şartlarında iş bulmanın bir hayli zorlaşmasından dolayı insanların aklında bekçi olma fikri bulunmaktadır. Bu noktada, bekçilerin aylık ne kadar kazandıkları bir hayli merak edilmektedir. Bekçi maaşları; çalışılan yere göre değişmekle beraber aylık ortalama 2.500 TL olarak bilinmektedir.

Bekçi Olma Şartları

Bekçi olmak isteyenlerin her şeyden önce T.C vatandaşı olması gerekmektedir. Buna ek olarak, en az lise mezunu olma şartı aranmaktadır. Ayrıca, en az 167 cm boy uzunluğuna sahip olma talebi yer almaktadır. Bekçi olmak için askerlik hizmetinin tamamlanmış olması gerekmektedir. 18 ile 31 yaş aralığındaki kişilerin başvuru yapmasına imkan tanınmaktadır. Beden kitle endeksi; 18 ile 27 arasında olan kişilerin yapacakları bekçilik başvuruları kabul edilecektir. Bunun dışında, bekçi olmak isteyenlerin geçmişte yüz kızartıcı herhangi bir suça karışmamış olması şarttır. Memuriyete engel bir durumlarının olmaması istenmektedir. Bekçilerin silah taşıma mecburiyeti bulunmaktadır. Bu bağlamda, bekçilik başvurusu yapacak kişilerin silah taşımak ve kullanmak noktasında herhangi bir engelinin olmaması elzemdir.

Bekçi alımları ile ilgili ilanları polis akademisinin websitesinde duyurular kısmından takip edebilirsiniz: Polis Akademisi

thumbnail
Önerilen Yazı
Polislik Mülakatı Tecrübeleri,Deneyimleri,Anıları,Aşamaları

Bekçi ile Polis Arasındaki Fark Nedir?

Bekçi ile polis arasındaki fark; bu mesleklere gönül veren kişiler tarafından merak edilmektedir. Bekçilere kıyasla polislerin görev ve sorumluluklarının çok daha geniş olduğunu ifade etmeliyiz. Ancak, 2008 yılında değişen kanun neticesinde bekçilerin de emniyet sınıfına girdiğini belirtmek gerekir. Polislerin doğu görevinin olduğunu eklemeliyiz. Bekçi ve polislerin silah kullanma yetkileri aynıdır.

Bekçiler, yaklaşık bir aylık eğitimin ardından görevlerine başlarlar. Polislerin aldıkları eğitimin neredeyse yarısını almaktadırlar. Buna ek olarak, iki meslek grubunun hizmet içi eğitimleri de benzerlik taşımaktadır. Atış bilgisi, kişisel güvenlik, spor ve daha birçok mülakattan geçme zorunluluğu bulunmaktadır. Buna ek olarak, polislerin maaşının daha yüksek olduğunu ifade etmeliyiz.

Bekçiler Polis Olabilir Mi?

Bekçiler polis olabilir mi sorusu; polis olmak isteyen gençlerin aklındaki sorulardan birisidir. Son yıllarda, bekçi alımlarının sayısı bir hayli artmıştır. Bu bağlamda, bekçilerin aklında birkaç yıl çalıştıktan sonra polisliğe terfi ederim düşüncesi bulunmaktadır. Ancak, kanunlar kapsamında böyle bir hakkın direkt olarak tanımlanmadığını ifade etmeliyiz.

Bekçilikten polisliğe geçiş konusunda 2019 yılı itibariyle herhangi bir yönetmelik veya kanunun olmadığını söylemek gerekir. Başarılı olan bekçilerin polis kadrosuna alınacağına dair söylentiler vardır. Üst derecede açık kadro olması, en az üç yıl çalışmış olmak ve olumlu sicil şartlarını sağlayan bekçilerin terfi etme hakkı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir